Bývalí europoslanci Pavel Telička a Jaromír Štětina; Foto: reprofoto YouTube, David Sedlecký / Wikimedia Commons

Bývalí europoslanci Pavel Telička a Jaromír Štětina; Foto: reprofoto YouTube, David Sedlecký / Wikimedia Commons

Domácí

EUROVOLBY: V Bruselu a Štrasburku končí Telička a Štětina

V uplynulých eurovolbách dali voliči spravedlivě stopku dvěma kontroverzním kandidátům – bývalým komunistům a převlékačům kabátů Pavlu Teličkovi a Jaromíru Štětinovi. Neprosadili se svými novými, uměle vytvořenými politickými subjekty “Hlas”, resp. “Evropa společně”.

Telička jako vzor převlékače kabátů

Pavel Telička jako syn bývalého vrcholného komunistického funkcionáře a spolupracovníka StB (viz ZDE) vstoupil také do totalitní KSČ a využíval bez skrupulí výhod z toho tehdy plynoucích. Po “sametové revoluci” ihned obrátil a snažil se využít svých kontaktů mezi bývalými aparátčíky. Podařilo se mu tak uchytit se v nově vznikajících  státních strukturách a opět si začít budovat politickou kariéru. Následně opět bez skrupulí podnikal a pracoval pro kontroverzního podnikatele Zdeňka Bakalu. Před 5 lety opět chytil “nový vítr” a podařilo se mu přesvědčit Andreje Babiše, že je ten pravý lídr pro hnutí ANO do eurovoleb. Následně mu jeho “úspěch” natolik stoupl do hlavy, že usoudil, že se dokáže opět dostat do europarlamentu i sám, se svým vlastním politickým subjektem. Voliči ho ale vrátili do reality. Telička sice plánuje se svým “Hlasem” dál politicky působit, nejspíše ale čeká tento jeho marketingový projekt ústup do zapomnění.

Největší antikomunista Štětina jako bývalý člen KSČ

V současné době jeden z největších antikomunistů Jaromír Štětina také rád zapomíná na své členství v totalitní KSČ. Ale nejen to, v roce 1977 dokonce dobrovolně podepsal spolupráci s StB (viz ZDE). Dnes samozřejmě tvrdí, že vše bylo údajně jinak. Také Štětinovi stoupla jeho “sláva” tak do hlavy, že usoudil, že nepotřebuje kandidovat pod křídly TOP09 a dokáže uspět sám. Jeho hnutí “Evropa společně” dopadlo ještě hůře než Teličkův “Hlas”, když získalo ubohých 12 587 hlasů (0,53%). Znova už údajně kandidovat nebude, což je v jeho 76 letech asi jediné rozumné rozhodnutí, které v poslední době udělal.

Rudolf Hruboň