Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Zahraniční

EURONEWS: Pětina Evropanů je ohrožena chudobou

Hrozbě chudoby a sociálního vyloučení čelí nyní v Evropské unii až 113 milionů lidí, což představuje zhruba 22,5% celkové populace EU. Uvádí se to v reportáži televize Euronews.

Přestože pracují, nestačí to

Mnozí z těchto obyvatel zemí EU pracují a dostávají za svou práci zaplaceno, ale výše výplaty jim nestačí na pokrytí stále se zvyšujících životních nákladů. Jsou mezi nimi i Španěl Jose a Eva-Marie z Finska. Byli pozváni do Bruselu, aby řekli europoslancům o svých potížích.

Jose ze Španělska

“Žil jsem v Kostarice. Ale musel jsem všechno opustit a okamžitě se vrátit do Španělska, protože můj bratr onemocněl. Nenašel jsem práci a musel jsem počkat celý rok, než jsem měl možnost požádat o sociální pomoc. Nyní ve Španělsku práce nezaručuje, že nebudete trpět chudobu.”

Eva-Marie z Finska

“Pracuji na částečný úvazek na univerzitě. Ve Finsku jsou bohatí lidé osvobozeni od placení velké části daní – a lidem s nízkým příjmem, jako já, se daňové úlevy snižují. Navzdory přátelům a příbuzným se mé finanční problémy stávají vážnějšími. Ztratila jsem schopnost získat a splácet hypotéku nebo půjčku.”

Problém chudoby v EU se prohlubuje

Z celkového počtu obyvatel EU žijících na hranici chudoby je 9,6% pracujících. Práce už ale neposkytuje lidem vše, co potřebují, a to ani v nejvíce prosperujících zemích. Míra chudoby v EU je nyní o 4% vyšší než před krizí v roce 2008.

“Již se všeobecně uznává, že EU funguje ve prospěch trhů, ale ne pro lidi. Potřebujeme daňovou spravedlnost, správný distribuční systém. Pak práce zajistí kvalitu života,” uvedl Sean Jones, koordinátor evropské sítě proti chudobě.

-rh-