Ursula von der Leyen se svým manželem Heiko von der Leyenem; Foto: zimbio.com

Ursula von der Leyen se svým manželem Heiko von der Leyenem; Foto: zimbio.com

Zahraniční

EURODOTACE: Manžel předsedkyně Evropské komise čerpá miliardy EUR

Manžel předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, Dr. Heiko von der Leyen je zakladatelem a ředitelem Hannoverské lékařské školy (MHH), kterou teď čeká gigantická přestavba za 2,1 miliardy euro za podpory dotací z EU.

Evidentní střet zájmů nikomu nevadí

Evropská unie podporuje školu dotací 3,5 milionů euro ročně (70 milionů korun). Nad faktem, že paní Ursula von der Leyen je předsedkyní nejvyššího orgánu Evropské unie, která dotuje jejímu manželovi provoz a výzkum, se nikdo nikdy nepozastavil. To ale orgánům Evropské unie nebrání v kritice pobírání eurodotací českou firmou Agrofert, vlastněnou v minulosti současným českým premiérem Andrejem Babišem.

Příjemci eurodotací kam se podíváš

Předsedkyně Leyenová ale není zdaleka jediný případ mezi bruselskými politiky. Např. nový evropský komisař pro vnitřní trh, Francouz Thierry Breton, byl do svého zvolení ředitelem několika IT firem, které pobíraly eurodotace.

Francouzský eurokomisař Thierry Breton; Foto: Evropský parlament

Zde byl střet zájmů tak nasnadě, že nad jeho kandidaturou dlouho visel otazník. Nakonec uspěl díky bezmezné podpoře francouzského prezidenta Macrona a faktu, že se dobře zná s Ursulou von der Leyenovou z doby, kdy spolu plánovali projekt společné evropské obrany.

Zpracoval Rudolf Hruboň