Sídlo firmy Agrofert v Praze na Chodově; Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Sídlo firmy Agrofert v Praze na Chodově; Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Domácí

EU: Z důvodu útoku na Agrofert mohou přijít o práci tisíce lidí

Dnes vrcholí v Evropském parlamentu úsilí některých českých politických stran a politiků o další poškození premiéra Andreje Babiše tím, že bude zastaveno poskytování evropských dotací jeho bývalé firmě Agrofert, kterou má ve svěřenském fondu.

Jeden z největších zaměstnavatelů v ČR

Agrofert je český zemědělský, potravinářský a chemický holding, který sestává z více než 250 společností. Firma patří mezi největší zaměstnavatele v České republice, když pro ní pracuje více než 32 tisíc zaměstnanců. Tímto počtem konkuruje např. státní České poště. To by měli mít na paměti všichni ti, kteří upřednostňují boj proti politickému konkurentovi na úkor desetitisíců zaměstnanců Agrofertu.

Mohou přijít o práci tisíce lidí

Pokud dojde k pozastavení poskytování dotací firmám holdingu Agrofert, může to mít zásadní dopad na jeho hospodaření. Může nastat nutnost snižování nákladů a propouštění zaměstnanců. V současné době je sice nezaměstnanost na rekordně nízké úrovni, to se ale může změnit již příští rok, kdy se očekává ekonomické ochlazení a situace na trhu práce se může rychle zase obrátit. V době ekonomické krize potom bude užitečný každý větší zaměstnavatel, který dokáže nezaměstnanost opět snížit. Jinak budou nezaměstnaní stát na podpoře v nezaměstnanosti a sociálních dávkách stát více, než nyní může Evropská unie “ušetřit” na dotacích.

V čím zájmu je poškození Agrofertu?

Zkušenost praví, že pokud chceme přijít na to, proč se něco děje, stačí se zamyslet, kdo z toho bude mít prospěch. O politických konkurentech již byla řeč. Agrofert je ale taky samozřejmě nepohodlný spoustě konkurenčních firem, v jejichž zájmu by bylo, aby se síla Agrofertu snížila a oni mohli opět obsadit alespoň část jeho trhů. Lze si představit, že některé z těchto firem budou jistě schopny a ochotny uvolnit i různé tajné fondy na podporu, resp. “motivaci” těch politických subjektů, které jim pomohou v poškození Agrofertu. Těmto “namotivovaným” politikům a evropským lobistům bude samozřejmě jedno, že české výrobky Agrofertu mohou takto opět nahradit často pochybné výrobky ze zahraničí.

Zdroj: Wikipedia.org

-rh-