Vakcíny firmy AstraZeneca; Foto: Agência Brasília / Wikimedia Commons

Vakcíny firmy AstraZeneca; Foto: Agência Brasília / Wikimedia Commons

Zahraniční

EU SELHALA v zajišťování vakcín proti koronaviru

Pomalé jednání o kontraktu a příliš pozdní uzavření smluv je důvodem, proč má Evropská unie v současné době nedostatek vakcín. Prohlásil to šéf farmaceutické společnosti AstraZeneca Pascal Soriot. Uvádí se to v článku na serveru Novinky (viz ZDE).

Brusel podepsal smlouvu pozdě

Středeční jednání se zástupci Evropské komise a států EU nad dodávkami vakcín společnost AstraZeneca zrušila. My jsme v Evropě dva měsíce za původním plánem, řekl Soriot. Evropská unie kritizuje AstraZeneku za nedodržení objemu dodávek vakcíny pro první období, jak se obě strany dohodly. Soriot tvrdí, že Brusel chtěl dodávky víceméně ve stejnou dobu jako Británie, ačkoliv ta podepsala smlouvu o tři měsíce dříve. „Slíbili jsme, že to zkusíme, ale nezavázali jsme se smlouvou,“ dodal.

V EU ještě není vakcína schválená

V Unii se dosud očkuje vakcínami firem Moderna a Pfizer/BioNTech. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) by mohla látku doporučit k podmínečnému užívání v pátek, a po schválení Evropskou komisí by se tak vakcíny AstraZeneky mohly stát třetí očkovací látkou v Unii. Velká Británie použití vakcíny AstraZeneky schválila již koncem prosince. V USA se očekává schválení v dubnu, protože se čeká na prokázání účinnosti u starších lidí. Německá média nedávno uvedla, že účinnost u lidí nad 65 let je jenom osm procent, což ale firma popřela.

Zpracoval Rudolf Hruboň