Ilustrační foto: Sébastien Bertrand / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Sébastien Bertrand / Wikimedia Commons

Zahraniční

EU SE POMSTILA rebelům. Dostanou nejméně vakcín

Česko doplatilo na to, že se připojilo k Rakousku, které kritizovalo systém rozdělování vakcín nikoliv podle počtu obyvatel, jak bylo původně domluveno, ale podle nějakých dohod v Řídícím výboru Evropské komise pro vakcinaci. V rozhovoru pro deník Právo to řekl premiér Andrej Babiš (viz ZDE).

Nespravedlivé rozdělování

“Rakouský kancléř Kurz správně poukazuje, a já ho v tom podpořil, že se vakcíny nerozdělují podle počtu obyvatel, jak bylo domluveno, ale podle nějakých dohod na Řídícím výboru Evropské komise pro vakcinaci, což v kombinaci s naprosto nedostatečnými a nepředvídatelnými dodávkami výrobců znamená, že členské státy reálně dostávají od 8 do 45 dávek na 100 obyvatel, což opravdu neodpovídá dohodnutému principu. Jako premiér jsem se o této skupině dozvěděl až v lednu. Ministr Blatný mi vysvětloval, že to je technická záležitost, ale pak se ukázalo, že je to orgán, který má na rozdělování vakcín největší vliv,” uvedl předseda vlády.

Zvítězilo právo silnějšího

“S dodávkami vakcín Pfizeru nemáme problémy, naopak jich máme objednáno dost a firma své závazky plní. Jenže nespolehlivé dodávky způsobují, že v červenci budou některé státy mít dávky pro více než 90 procent obyvatel a jiné země méně než pro 40 procent. Proto rakouský kancléř Sebastian Kurz s Pfizerem dojednal, že firma přednostně pošle 10 milionů vakcín, aby se rozdíly v počtu dodaných vakcín na sto lidí aspoň trochu narovnaly. Německo a dalších 18 států nekompromisně trvalo na tom, že urychlenou dodávkou od Pfizeru se vyrovnají rozdíly jen u objednávek u této firmy. To znamená, že ČR na tom bude z počtu dodaných vakcín ve druhém čtvrtletí úplně nejhůř, protože, jak jsem říkal, s dodávkami od Pfizeru nemáme problém,” uvedl dále Andrej Babiš.

EU se k nám postavila zády

“K naší zemi, která má za poslední týdny jedny z nejvyšších počtů nakažených a mrtvých a podíl ze skutečně dodaných dávek jeden z nejnižších, se EU postavila zády stejně jako k Rakousku a Slovinsku. Moc si tedy vážím toho, že nám tyto země, které samy mají málo vakcín, pomohou. Rakousko nám dá 30 tisíc vakcín a Slovinsko 10 tisíc. A bylo by fér, kdyby se přidaly i další země, které díky naší iniciativě z této situace nejvíc profitovaly. Takové prosazení vůle většiny za každou cenu je proti všem dohodnutým pravidlům a dlouhodobě poškodí celou EU. Věřím, že se nám situaci podaří i tak zvládnout, v dubnu bude chodit několikanásobně víc dávek, než jsme zatím dostali, a udělám vše, abychom získali další. Je ale jasné, že na EU se v této věci opravdu spolehnout nemůžeme a je třeba analyzovat všechny možnosti,” uzavřel svůj rozhovor Andrej Babiš.

Zpracoval Rudolf Hruboň