Europoslankyně Kateřina Konečná; Foto: Miloš Skácel / Wikimedia Commons

Europoslankyně Kateřina Konečná; Foto: Miloš Skácel / Wikimedia Commons

Domácí

EU se musí smířit s tím, že přestane z Bruselu DIKTOVAT, říká europoslankyně Konečná

Evropská unie potřebuje reformu, protože stávající systém je neudržitelný. V Interview ČT24 to prohlásila europoslankyně a místopředsedkyně KSČM Kateřina Konečná (viz ZDE).

Evropská unie se musí změnit

„Evropská unie nemůže dál fungovat tak, jak funguje,“ prohlásila Konečná v pořadu Interview ČT24. „To je prostě neudržitelný systém, který se zákonitě musí v nějakou chvíli zhroutit. Bylo by fér říct, jakým způsobem si představujeme, aby Evropská unie fungovala do budoucna.“ Podle ní je nezbytné reformovat smlouvy, na jejichž základech evropské společenství stojí, a dát v nich daleko větší rozhodovací pravomoc občanům a jednotlivým národním státům. Dále je nutné poskytnout Evropskému parlamentu zákonodárnou iniciativu, míní Konečná. „Je obrovská ostuda, že po tolika letech fungování Evropské unie její jediná demokratická instituce volená přímo – Evropský parlament – nemá zákonodárnou iniciativu,“ řekla. „Musíme natvrdo osekat pravomoci Evropské komise, protože to, co se tam děje, to, kdo tam rozhoduje, je dále neudržitelné,“ dodala.

Česká republika nedokáže prosazovat v EU své zájmy

Konečná si podle svých slov nemyslí, že Česká republika dokáže v Bruselu prosazovat své zájmy. „Nedokázali jsme to bohužel za těch čtrnáct let nikdy, a nedokážeme to ani teď. Přála bych si, abychom vedli velmi otevřenou debatu například i v Poslanecké sněmovně, kde vidíme další směřování,“ řekla politička. Danou debatu by přitom podle Konečné měla vést vláda. „Dnes nevím, co chce vláda v Evropské unii. Pan premiér něco tvrdí v televizi, pak přijede do Bruselu a my víme, že tam říká něco jiného,“ poznamenala s tím, že takových případů bylo několik a týkaly se například migrace, řešení finanční krize nebo třeba Brexitu.

Brusel musí více respektovat národní specifika

Evropská unie se přitom podle Konečné musí konečně smířit s tím, že přestane z Bruselu diktovat, a místo toho bude víc chápat národní specifika. Za stávající evropské společenství ovšem podle ní nenese vinu jen Brusel: „Je to i o nás, že si dopředu neumíme určit priority, že dopředu neumíme zasáhnout. Musíme se naučit, že nestačí jenom kritizovat a říkat ne ne ne, ale že jsou i metody, kterými si můžeme prosazovat naše české zájmy v rámci toho, jak Evropská unie funguje. Pak nám třeba i přestanou diktovat. Oni nás v tuhle chvíli mají za ty, kteří to vždycky nějak skousnou,“ uzavřela Konečná.

Rudolf Hruboň