Ilustrační foto: Sébastien Bertrand / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Sébastien Bertrand / Wikimedia Commons

Zahraniční

EU OPĚT KRITIZUJE za samostatné rozhodování některých zemí

Vlády Rakouska, České republiky a Dánska si vysloužily hněv Evropské unie. Tentokrát je důvodem uvolňování restriktivních opatření zavedených proti šíření koronaviru a snahy zemí vrátit se do normálního stavu. Uvádí se to v článku na serveru Politico (viz ZDE).

Plány EU zkrachovaly

Národní vlády totiž narušily plány šéfky komise Ursuly von der Leyenové, která chtěla ve středu seznámit veřejnost s jednotnou strategií Evropské unie na období po koronavirové krizi. Plán vzal ale rychle za své, když rakouský kancléř Sebastian Kurz v pondělí oznámil plán návratu své země k běžnému stavu. Následovala ho Česká republika, která oznámila zmírnění opatření, a také Dánsko. Národní vlády daly ale jasně najevo, že plány Evropské komise by vyslaly do jednotlivých zemí nebezpečný signál, kdyby naléhaly na miliony občanů, aby setrvávali v restriktivních opatřeních. Mluvčí Evropské komise Eric Mamer byl proto nucen oznámit, že „přijetí plánu bylo odloženo na dobu po Velikonocích“. Současně selhal i plán na záchranu evropských ekonomik po koronavirové krizi, nazývaný Marshallův plán 2. Ministři financí zemí Evropské unie se na ničem nedohodli.

Napětí mezi unií a členskými státy

„Rozpačité obraty na straně Evropské komise v koronavirové krizi zdůrazňují napětí mezi výkonnou mocí Evropské unie a vládami jednotlivých členských států,“ píše server Politico. Naráží na vyjádření von der Leyenové ze 13. března, kdy šéfka komise kritizovala uzavření hranic Česka a Slovenské republiky kvůli šíření viru COVID-19. Tvrdila, že to bude mít nedozírné následky pro obyvatele evropských států a jejich ekonomiky, a varovala před dominovým efektem. O pět dnů později v rozhovoru pro deník Bild připustila, že situaci kolem koronaviru podcenila a přijatá opatření, kam patřilo i uzavření hranic, byla nutná. Po nezvládnutém začátku chce Brusel hrát hlavní koordinační roli v období po koronavirové krizi, aby prý členské státy Evropské unie měly harmonogram a „výstupní strategii z chaotické řady jednostranných opatření proti šíření koronaviru“.

Rudolf Hruboň