Lídři 16 evropských politických stran založili bezprecedentní alianci na obranu svrchovanosti evropských národních států. Jde o první významnou snahu euroskeptických stran se společně postavit proti evropským federalistům. Uvádí to ve svém článku Gatestone Institut (viz ZDE).
Společná deklarace o budoucnosti EU
Lídři 16 politických stran ze 14 evropských zemí ohlásili bezprecedentní spojenectví na obranu svrchovanosti evropských národních států, ochranu nukleární rodiny a zachování tradičních židovsko-křesťanských hodnot. “Společná deklarace o budoucnosti Evropské unie” (viz ZDE) z 2. července 2021 představuje první významnou snahu euroskeptických stran se společně postavit proti evropským federalistům, kteří usilují o přeměnu Evropské unie na bohapustý multikulturní superstát. Signatáři této deklarace jsou například maďarský premiér Viktor Orbán, bývalý italský ministr vnitra Matteo Salvini a francouzská prezidentská kandidátka Marine Le Pen. Dokument, jehož autorem je bývalý polský premiér Jarosław Kaczyński, který vede vlivnou stranu Právo a spravedlnost (PiS), podepsali také zástupci konzervativních stran z Rakouska, Bulharska, Dánska, Estonska, Finska, Řecka, Litvy, Nizozemska, Rumunska a Španělska.
Kritika masové migrace
V deklaraci se praví, že Evropská unie potřebuje důkladnou reformu, protože místo toho, aby Evropu chránila, se sama stala zdrojem problémů, úzkosti a nejistoty. Signatáři se shodují na tom, že EU se stala nástrojem radikálních sil, které jsou odhodlány provést civilizační transformaci Evropy a jejichž cílem je vytvořit evropský superstát zbavený evropských tradic, sociálních institucí a morálních zásad. Signatáři této deklarace prohlašují, že evropské mainstreamové konzervativní strany opustily tradiční židovsko-křesťanské hodnoty a kvůli politickému zisku převzaly levicovou politiku. Obzvláště kritičtí jsou k politice masové migrace, která umožnila milionům migrantů z Afriky, Asie a Středního východu se usadit v Evropě, přestože mnoho těchto nově příchozích odmítá přijmout evropské hodnoty.
Evropská unie opakovaně selhává
Tato deklarace je reakcí na výzvu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který v březnu 2019 vyzval k “evropské obnově” založené na posílení – nikoliv oslabení – federalismu. Všechno bohužel nasvědčuje tomu, že v “obnovené Evropě” budou vítány pouze myšlenky a nápady podporující pevnější multikulturní federalismus. Pandemie koronaviru ale od té doby odhalila řadu selhání Evropské unie – například rozpad evropského systému otevřených hranic, hrozící kolaps jednotné evropské měny, zhroucení vychvalovaných evropských systémů zdravotní péče a selhání očkovací kampaně EU proti COVIDu-19.
Redakčně zpracoval Rudolf Hruboň