Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zahraniční

EU CHCE ZAKÁZAT auta se spalovacími motory již od roku 2035

Evropská komise (EK) chce mít od roku 2035 nová auta zcela bez emisí uhlíkových plynů. Prodej nových aut na benzinový či dieselový pohon by tak byl od toho roku zcela zakázán. Informovala o tom agentura ČTK (viz ZDE).

Pokuty i za vytápění budov

Od roku 2035 chce Komise automobilkám zakázat, aby jejich nové výrobky produkovaly emise oxidu uhličitého. Unijní exekutiva také chce výrazně podpořit prodej elektromobilů, pro něž by měly členské země budovat podstatně více dobíjecích stanic. Podle návrhu EK se prostřednictvím povolenek bude nově platit i za znečišťování ovzduší ze silniční či lodní dopravy a vytápění budov. Komise dále plánuje zavést takzvané uhlíkové clo, které by měly platit podniky vyvážející do EU neekologicky vyráběné průmyslové produkty. V rámci klimatického balíčku EK rovněž počítá s vytvořením fondu, který by měl lidem kompenzovat očekávané zdražení tepla či pohonných hmot. Pokud všechny změny schválí členské státy a Evropský parlament, začnou platit již od roku 2026.

Nová auta budou neprodejná

Návrhy, které teď vidíme, by znemožnily vyrábět menší vozy, protože náklady na jejich výrobu by stouply tak, že by byly prakticky neprodejné,” prohlásil o chystané přísnější emisní normě Euro 7 člen představenstva Škoda Auto Martin Jahn v rozhovoru pro DVTV (viz ZDE).

Martin Jahn, člen představenstva Škody Auto; Foto: repro DVTV

Přechod k elektromobilitě podle něj bude v případě škodovek postupný. „Spalovací motory si Škoda musí kvůli trhům jako Rusko nebo severní Afrika udržet delší dobu,” uvedl dále.

Zpracoval Rudolf Hruboň