Rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg; Foto: IAEA Imagebank / Wikimedia Commons

Rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg; Foto: IAEA Imagebank / Wikimedia Commons

Zahraniční

EU chce zachovat dialog s Ruskem. Hrozí ale novými sankcemi

Rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg prohlásil, že Evropská unie údajně chce zachovat dialog s Ruskem, ale Moskva o to prý v současné době neprojevuje zájem. Uvedla to agentura TASS (viz ZDE).

EU chce zachovat dialog

Podle slov ministra jsou nyní vztahy mezi Ruskem a EU „napjaté a zatížené“. EU chce dialog, chce zachovat kanály dialogu,“ uvedl Schallenberg v rozhovoru pro rakouskou rozhlasovou stanici Ö1. Na otázku moderátora, zda má Moskva o to zájem, odpověděl ministr: „Teď ne“. Rakouský ministr zahraničí zároveň zaznamenal řadu oblastí, v nichž Moskva a Brusel chtějí a musí spolupracovat. „Klíčová slova: klima, energie,“ řekl Schallenberg. Agentura DPA předtím v tentýž den informovala, že zpráva o vztazích s Ruskem má být předložena na červnovém summitu. Podle agentury to však obecně nebude mít za následek změnu ve vztahu Bruselu vůči Moskvě.

Hrozby nových sankcí

21. května ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že Ruská federace je ochotna se přátelit se Západem pouze s pocitem vlastní důstojnosti. Podle něj Rusko nebude moci přejít k přátelství a současně ignorovat své vlastní tradice. 16. května připravil Evropský parlament návrh zprávy, která definuje hlavní zásady vztahů s Ruskem. Ve zprávě se uvádí, že pokud bude Rusko pokračovat ve svých údajně agresivních akcích, měl by Brusel uvažovat o odpojení země od platebního systému SWIFT. Koncem dubna uvedl ministr zahraničí EU Josep Borell, že i přes neshody s ruskou stranou musí EU ponechat kanály pro dialog s ní otevřené. Podle něj jsou vztahy s Ruskou federací v současné chvíli na historicky nízké úrovni.

Dialog podporuje Elon Musk

Americký miliardář Elon Musk, šéf společností SpaceX a Tesla hovořil o posílení dialogu v oblasti technologií mezi Ruskem a USA, když odpovídal na otázky během projevu na ruském maratonu Nové znalosti prostřednictvím videomostu. „Tady (v Rusku) je spousta nadaných lidí a energie. Myslím, že by měl existovat větší dialog mezi Ruskem a USA. Peskov navrhl, abych to udělal, a já jsem souhlasil. Myslím, že je skvělé, že navazujeme kontakt. Rusko má velmi kreativní historii v oblasti technologií, obdivuji úspěchy sovětských raket,“ odpověděl Musk na otázku, proč se rozhodl akce zúčastnit.

Zpracoval Rudolf Hruboň