Ilustrační foto: Sputnik

Ilustrační foto: Sputnik

Zahraniční

ESTONSKO: Mezinárodní protesty proti perzekuci ruských novinářů sílí

Evropská federace novinářů (EFJ) zaslala na specializovanou informační platformu Rady Evropy oznámení číslo 4/2020 o porušení práv novinářů agentury Sputnik Estonsko. Oznámil to generální tajemník odborné asociace Ricardo Gutiérrez.

Perzekuce ruských novinářů

V prosinci pracovníci agentury Sputnik dostali od vedení estonské policie a pohraniční stráže Estonska přímé hrozby zahájení trestního stíhání v případě, pokud nezruší pracovní poměr s ruskou zpravodajskou agenturou. Tyto akce jsou odůvodňovány sankcemi, které zavedla Evropská unie 17. března 2014 proti řadě fyzických a právnických osob ve světle událostí na Ukrajině. Sankce EU však byly zavedeny nikoli proti agentuře MIA Rossia Segodnia (Sputnik), ale osobně proti generálnímu řediteli agentury Dmitriji Kiseljovovi. Prezident Ruska Vladimir Putin prohlásil, že ruské úřady budou dělat vše, aby podpořily Sputnik v jeho činnosti v jiných zemích.

Fungování v nouzovém režimu

Prvního ledna začal Sputnik Estonsko fungovat v mimořádném režimu. Patřičné prohlášení bylo zveřejněno na webu agentury. „V posledních dnech minulého roku jsme nejednou posoudili vzniklou situaci a dospěli jsme k závěru, že nehledě na mírně řečeno absurdní požadavky úřadů a na hrozbu, které bychom nechtěli vůbec věřit, nemáme právo riskovat osudy našich lidí,“ uvádí se v prohlášení šéfredaktorky Sputniku Estonsko Jeleny Čeryševové. Oznámila, že v souvislosti s tím „1. ledna museli pracovníci redakce zrušit pracovní poměr se Sputnikem Estonsko a MIA Rossia Segodnia“. 

Vyjádření OBSE

Generální tajemník OBSE Thomas Greminger při komentáři situace kolem Sputniku Estonsko připomenul, že závazky ze zajištění svobody hromadných sdělovacích prostředků byly zakotveny v helsinském aktu. Jde o závěrečný akt prvního summitu hlav států a šéfů vlád účastnických zemí Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě, která probíhala v Helsinkách v roce 1975. Greminger rovněž připomenul, že jeho kolega Harlem Désir, zástupce OBSE pro svobodu hromadných sdělovacích prostředků, pozorně sleduje vývoj situace kolem Sputniku Estonsko. „Désir už sdělil své znepokojení estonským úřadům a požádal o detailní informace o tomto případu. Doporučil rovněž estonským úřadům, aby se zdržely zavedení zbytečných omezení činnosti zahraničních novinářů nebo hromadných sdělovacích prostředků, uvádí se v Gremingerově dopise.

Rudolf Hruboň