Inaugurace prezidenta Venezuely Nicoláse Madura; Foto: Presidencia Salvador / Wikimedia Commons

Inaugurace prezidenta Venezuely Nicoláse Madura; Foto: Presidencia Salvador / Wikimedia Commons

Zahraniční

ESKALACE: Venezuela přerušuje diplomatické styky s Kolumbií

Venezuelský prezident Nicolás Maduro uvedl, že přerušuje vztahy s Kolumbií a požaduje, aby kolumbijští diplomaté opustili zemi. Na pozadí událostí, které se odehrály na hranicích Brazílie a Kolumbie také uvedl, že řídí a vládne zemi.

“Jsem silný jako nikdy předtím”

„Jsem tak silný jako nikdy předtím, tak silný jako strom, který řídí zemi teď i další roky,“ řekl a zaklepal na tribunu, u které přednášel. „Není čas na zrady, je to doba loajality vůči zemi a nejvyšších ideálů pro Venezuelu,“ prohlásil dále. Maduro se objevil v sobotu před svými příznivci, kteří se vydali do ulic, aby ho podpořili. Jeho projev byl zveřejněn na Twitteru.

Vůdce opozice Guaidó se snaží Madura svrhnout

Opozice, kterou vede Juan Guaidó, chce do Venezuely proniknout z Kolumbie s dodávkou údajné humanitární pomoci. Vláda Nicoláse Madura nemá v úmyslu dovoz povolit. Venezuelská viceprezidentka Delcy Rodríguezová již dříve zdůraznila, že podle mezinárodního humanitárního práva je humanitární pomoc poskytována v případě přírodních katastrof, ozbrojených konfliktů a války. Podle ní jsou tvrzení o humanitární krizi vymyšlena, aby ospravedlnila invazi do Venezuely, což ale venezuelský lid nedopustí.

Rudolf Hruboň