Americký bombardér B-1B; Foto: USAF / Wikimedia Commons

Americký bombardér B-1B; Foto: USAF / Wikimedia Commons

Zahraniční

ESKALACE: USA přesunuly do Norska strategické bombardéry

Americké strategické bombardéry B-1B Lancer přiletěly poprvé do Norska, aby se zúčastnily společných cvičení v Evropě. Vyplývá to z prohlášení velení Letectva Spojených států amerických v Evropě a Africe.

Američané opět ukazují svaly

V prohlášení velení se uvádí, že bombardéry amerického letectva B-1B Lancer ze 7. letky z letecké základny Dyess v Texasu v pondělí dorazily na norskou leteckou základnu Ørland v kraji Sør-Trøndelag údajně „v rámci dávno naplánované cvičné mise“ pro vykonání letů v Evropě. Těším se na příležitost ukázat naši schopnost provádět operace z této nové lokace a plnit misi v nových podmínkách. Cvičení s takovými spojenci, jakým je Norsko, nám umožňují zdokonalovat naše možnosti zastrašování a také upevňovat stabilitu v regionu,“ uvádí se v tiskové zprávě generála Jeffreyho Harrigiana, velitele amerického letectva v Evropě a Africe.

Rusko protestuje

Jak prohlásila oficiální mluvčí Ministerstva zahraničních věcí Ruska Marie Zacharovová, Moskva považuje záměr Osla rozmístit na své letecké základně v blízkosti Trondheimu americké strategické bombardéry za další krok ve stupňování vojenské aktivity a napětí v tomto regionu.

Zpracoval Rudolf Hruboň