Americké letadlové lodě Ronald Reagan a Nimitz spolu s doprovodnými loděmi byly poslány do Jihočínského moře k rozsáhlým námořním cvičením, čímž zvýšily vojenské napětí v regionu. Uvedl to americký deník the Wall Street Journal (viz ZDE).
Zastrašování Pekingu
Konstatuje, že lodě byly vyslány s tím, aby „předaly Číně jednoznačný signál, že nesouhlasí s nárůstem vojenské síly Pekingu v regionu“. „Cílem je vyslat jednoznačný vzkaz našim partnerům a spojencům, že jsme odhodláni udržovat regionální bezpečnost a stabilitu,“ tvrdil novinářům kontradmirál George Wikoff, velitel útočné skupiny v čele s letadlovou lodí Ronald Reagan. Čína oznámila konání vojenských cvičení v období od 1. až 5. července v oblasti Paracelských ostrovů v Jihočínském moři. Poté americké ministerstvo obrany v souvislosti s tím vyjádřilo nesouhlas. V prohlášení vydaném Pentagonem se mimo jiné uvádí, že oblast, kde se cvičení mají konat, prý „zahrnuje sporné vody a území“.
Vměšování do místní situace
V pátek americký ministr zahraničí Mike Pompeo prohlásil, že čínská cvičení v blízkosti sporných ostrovů v Jihočínském moři jsou prý velmi provokativní. „Amerika souhlasí s našimi přáteli z jihovýchodní Asie. Čínská vojenská cvičení ve sporných vodách Jihočínského moře jsou mimořádně provokativní. Jsme proti neopodstatněným tvrzením Pekingu. Tečka,“ napsal na Twitteru.
America agrees with our Southeast Asian friends: The PRC’s military exercise in disputed waters of the South China Sea is highly provocative. We oppose Beijing’s unlawful claims. Period. https://t.co/i6TRac2WuJ
— Secretary Pompeo (@SecPompeo) July 3, 2020
Paracelské ostrovy jsou předmětem územního sporu mezi Čínou a Vietnamem. Příslušnost dalšího souostroví v Jihočínském moři Nansha je zpochybňována Čínou, Vietnamem, Brunejí, Malajsií a Filipínami.
Rudolf Hruboň