Stíhací letoun F/A-18E Super Hornet startuje z letadlové lodi USS Nimitz; Foto: Chad D. Anderson / US Navy / Wikimedia Commons

Stíhací letoun F/A-18E Super Hornet startuje z letadlové lodi USS Nimitz; Foto: Chad D. Anderson / US Navy / Wikimedia Commons

Zahraniční

ESKALACE: USA poslaly útočné skupiny letadlových lodí do Jihočínského moře

Americké letadlové lodě Ronald Reagan a Nimitz spolu s doprovodnými loděmi byly poslány do Jihočínského moře k rozsáhlým námořním cvičením, čímž zvýšily vojenské napětí v regionu. Uvedl to americký deník the Wall Street Journal (viz ZDE).

Zastrašování Pekingu

Konstatuje, že lodě byly vyslány s tím, aby „předaly Číně jednoznačný signál, že nesouhlasí s nárůstem vojenské síly Pekingu v regionu“„Cílem je vyslat jednoznačný vzkaz našim partnerům a spojencům, že jsme odhodláni udržovat regionální bezpečnost a stabilitu,“ tvrdil novinářům kontradmirál George Wikoff, velitel útočné skupiny v čele s letadlovou lodí Ronald Reagan. Čína oznámila konání vojenských cvičení v období od 1. až 5. července v oblasti Paracelských ostrovů v Jihočínském moři. Poté americké ministerstvo obrany v souvislosti s tím vyjádřilo nesouhlas. V prohlášení vydaném Pentagonem se mimo jiné uvádí, že oblast, kde se cvičení mají konat, prý „zahrnuje sporné vody a území“.

Vměšování do místní situace

V pátek americký ministr zahraničí Mike Pompeo prohlásil, že čínská cvičení v blízkosti sporných ostrovů v Jihočínském moři jsou prý velmi provokativní„Amerika souhlasí s našimi přáteli z jihovýchodní Asie. Čínská vojenská cvičení ve sporných vodách Jihočínského moře jsou mimořádně provokativní. Jsme proti neopodstatněným tvrzením Pekingu. Tečka,“ napsal na Twitteru.

Paracelské ostrovy jsou předmětem územního sporu mezi Čínou a Vietnamem. Příslušnost dalšího souostroví v Jihočínském moři Nansha je zpochybňována Čínou, Vietnamem, Brunejí, Malajsií a Filipínami.

Rudolf Hruboň