Americké jaderné bomby B-61; Foto: Ministerstvo obrany Spojených států / Wikimedia Commons

Americké jaderné bomby B-61; Foto: Ministerstvo obrany Spojených států / Wikimedia Commons

Zahraniční

ESKALACE: USA chtějí přemístit své jaderné zbraně z Německa do Polska, blíže Rusku

Georgette Mosbacherová, velvyslankyně USA v Polsku, uvedla v příspěvku na sociální síti, že Varšava by mohla být hostitelkou pro americký jaderný arsenál, pokud Německo bude trvat na jeho snížení.

Polsko je blíže ruským hranicím

“Pokud chce Německo omezit svůj jaderný potenciál a oslabit NATO, pak by snad Polsko – které upřímně plní své závazky, chápe rizika a leží na východním okraji NATO – mohlo tento potenciál využít u sebe doma,“ uvedla na Twitteru.

Polská strana na návrh ještě nereagovala. Země předtím hostila americké jednotky a slíbila vybudovat americkou vojenskou základnu pod názvem Fort Trump, kde dokonce nabízela, že ji profinancuje. Rusko, které se vždy stavělo ostře k přítomnosti jaderných zbraní u svých hranic, se ke slovům Američanů zatím nevyjádřilo.

Německo už nechce jaderné zbraně

Návrh Georgette Mosbacher přišel poté, co americký velvyslanec v Německu Richard Grenell vyzval Berlín, aby si na svém území ponechal americké jaderné zbraně. Označil je přitom za nástroj „odstrašení“ proti údajné agresi Ruska a Číny a Severní Koreje. Nápad na odstranění amerických zbraní z Německa kritizoval. Tato myšlenka je v současné době projednávána ze strany německých politiků. Tento případný krok označil Grenell za německou zradu svých povinností v NATO. „Spojenci očekávají od Německa, že zůstane ‘silou pro mír’, jak řekl německý ministr zahraničí Maas,“ prohlásil Grenell.

Porušení dohody mezi Ruskem a NATO

Grenell není jediný, kdo tlačí na Německo ve věci amerických jaderných zbraní. Na Berlín vyvíjí tlak také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který často hovoří o údajné „ruské agresi“. Ruské ministerstvo zahraničí zareagovalo na vyjádření americké velvyslankyně ve Varšavě s tím, že rozmístění jaderných zbraní v Polsku by podle Moskvy porušilo základní dohodu mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí z května 1997, ve které je zakotveno, že NATO nehodlá v současnosti ani budoucnosti rozmístit jaderné zbraně na území svých nových členských států, napsal list Kommersant.

Rudolf Hruboň