Řecká vojenská loď HS Promitheus A-374; Foto: K. Krallis / Wikimedia Commons

Řecká vojenská loď HS Promitheus A-374; Foto: K. Krallis / Wikimedia Commons

Zahraniční

ESKALACE: Řecko vyslalo vojenské lodě do Egejského moře kvůli tureckému průzkumu

Řecké námořnictvo vyhlásilo bojovou pohotovost a v úterý večer vyslalo válečné lodě do Egejského moře, protože tam podle Atén turecké lodě při zkoumání ložisek plynu vnikly do řeckých vod. Ankara toto tvrzení odmítá.

Řecko požaduje sankce

Řecko požaduje po EU, aby v případě, že Turecko neustoupí, vyhlásilo sankce. „Námořní jednotky jsou od (úterka) rozmístěny v jižní a jihovýchodní části Egejského moře,” uvedl zdroj agentury AFP, podle kterého jsou řecké síly „připravené odpovědět na jakoukoli aktivitu”. Turecko oznámilo plány na vyslání průzkumných lodí do sporných vod na východě Středozemního moře v úterý s tím, že začnou s průzkumem ve středu. Řecké ministerstvo pak operaci označilo za nelegální.

Spor dvou členů NATO

Spor obou zemí, které jsou členy vojenské paktu NATO, se týká vod u řeckého ostrůvku Kastelorizo, který leží pouhé tři kilometry od jižních břehů Turecka. Podle Ankary oblast spadá do kontinentálního šelfu Turecka podle toho, jak jej deklaruje OSN. Od 2. srpna má ale turecká výzkumná loď Oruc Reis se dvěma doprovodnými plavidly zkoumat i vody jižně od Rhodu a Karpatha. Turecko a Řecko se o práva na nerostné bohatství na východě Středozemního moře přou dlouhodobě.

Rudolf Hruboň