Turecká výzkumná loď Oruç Reis; Foto: Cengiz Tokgoz / MarrineTraffic.com

Turecká výzkumná loď Oruç Reis; Foto: Cengiz Tokgoz / MarrineTraffic.com

Zahraniční

ESKALACE: Němci se pohádali s Řeky ohledně tureckého průzkumu ve Středomoří

Vyostření sporu mezi Tureckem a Řeckem vedlo i k vyostření debaty na pátečním zasedání Rady pro zahraniční věci (FAC) Evropské unie. Německo odmítlo schválit prohlášení, které mělo žádat okamžité ukončení tureckých průzkumů ve východním Středomoří.

Turecký průzkum

Pondělní obnovení tureckého průzkumu těžby ropy a zemního plynu ve východním Středomoří opět vyostřilo napětí mezi Tureckem a Řeckem. Zatímco Ankara oznámila, že se chystá vydávat nové těžební licence, Atény vyzvaly Turecko, aby stáhlo své lodě od řeckých ostrovů. Řecko tvrdí, že turecké lodě operují v jeho výsostných vodách a že jde o ilegální operaci. Ve středu Atény podpořila Francie, která do oblasti vyslala svá válečná plavidla. Řecké lodě spolu s francouzskou fregatou Lafayette a vrtulníkovou lodí Tonnerre se poté zapojily do společného námořního cvičení v oblasti, kde turecký průzkum probíhá.

Spor na Radě pro zahraniční věci

Řecko minulý čtvrtek podepsalo s Egyptem námořní dohodu, která vymezuje pro tyto dvě země námořní hranice výlučné ekonomické zóny. Podobně zvýšilo napětí v listopadu minulého roku Turecko, když podepsalo podobnou dohodu s libyjskou vládou uznávanou OSN. Ministři zahraničí EU se tak na páteční telekonferenci FAC na žádost Řecka věnovali právě i situaci ve východním Středomoří. Rezoluce, kterou chtělo Řecko prosadit, obsahovala kromě požadavku na tvrdší postup vůči Ankaře a okamžitému ukončení tureckých průzkumů také „požehnání“ dohody mezi Řeckem a Egyptem. Německé zastoupení však zejména kvůli této části odmítla prohlášení podepsat.

Rakousko kritizuje Turecko

Ostře pak v pátek Turecko kritizoval ministr zahraničí Rakouska Alexander Schallenberg, podle kterého by měla Evropská unie kvůli situaci přehodnotit svůj postoj k Turecku. „Musím říci, že Rakousko je velmi znepokojeno nebezpečnou a alarmující situací, o které si myslíme, že by mohla eskalovat,“ uvedl Shallenberg, Působení některých států ve východním Středomoří by mohlo vést Evropskou unii k přehodnocení svých vztahů s Tureckem, dodal. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell k situaci ve východním Středomoří uvedl, že ministři „vyzvali Turecko k okamžité deeskalaci a obnovení dialogu“.

Zdroje: Ekathimerini.com, Deutsche Welle

Zpracoval Rudolf Hruboň