Řecká vojenská loď HS Promitheus A-374; Foto: K. Krallis / Wikimedia Commons

Řecká vojenská loď HS Promitheus A-374; Foto: K. Krallis / Wikimedia Commons

Zahraniční

ESKALACE: K řeckým manévrům ve Středomoří se připojují Francie, Itálie a Kypr

Řecko, Francie, Itálie a Kypr ve středu zahájily společné vojenské cvičení ve východním Středomoří, uvedla agentura AFP. Jde o reakci na turecké zkoumání zásob ropy a plynu pod mořským dnem v této oblasti, na které si kladou nároky Řekové i Turci, což zvýšilo napětí v oblasti.

Země NATO proti sobě

Společné manévry čtyř zemí, s výjimkou Kypru členů Severoatlantické aliance, se konají jižně od Kréty a mají skončit v pátek. Řecko už v úterý v této oblasti zahájilo vlastní vojenské cvičení. Reagovalo tak na přítomnost turecké průzkumné lodi Oruç Reis mezi Krétou a Kyprem, kterou doprovázejí válečná plavidla. Francouzské ministerstvo obrany uvedlo, že Paříž na cvičení vyšle tři stíhačky Rafale a jednu fregatu s vrtulníkem.

Sporný turecký průzkum

Průzkumnou loď do oblasti, na kterou si Řecko klade nárok, vyslalo Turecko 10. srpna. To vyvolalo značné napětí mezi oběma členskými zeměmi NATO, které by podle pozorovatelů citovaných agenturou DPA mohlo přerůst v ozbrojený konflikt. Řecko považuje postup Turecka za protiprávní a chování Ankary odsoudila i Evropská unie, která Turky vyzvala, aby s průzkumy přestali. Turecko je přesvědčeno, že mořské dno, které zkoumá, patří k jeho pevninskému šelfu.

Neústupné Turecko

Turecko na svém postoji trvá. „Neuděláme kompromis v tom, co je naše. Jsme odhodláni udělat cokoli, co bude nutné,“ řekl ve středu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ke sporným oblastem v Egejském, Černém a Středozemním moři. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu řekl po schůzce s německým ministrem zahraničí Heiko Maasem, že Turecko je údajně ochotné jednat, ovšem Řecko prý nesmí trvat na svých požadavcích.

Rudolf Hruboň