Čínská fregata Yiyang; Foto: Americké námořnictvo / Wikimedia Commons

Čínská fregata Yiyang; Foto: Americké námořnictvo / Wikimedia Commons

Zahraniční

ESKALACE: Čína vypálila pro výstrahu rakety proti letadlovým lodím USA

Čína ve středu vypálila ze svého území do Jihočínského moře dvě balistické rakety určené k ničení letadlových lodí. Udělala to poté, co nad Jihočínským mořem, kde se konají manévry čínského námořnictva, přeletěl americký špionážní letoun U-2.

Varování pro Spojené státy

List South China Morning Post uvedl s odvoláním na zdroj z čínské armády, že jedna z raket byla ničitelem letadlových lodí a že šlo o jasné varování pro Spojené státy: „Toto je čínská odpověď na možná rizika, která přinášejí rostoucí počty amerických vojenských letadel a válečných lodí vnikajících do Jihočínského moře.“ Podle webu Popular Mechanics vypálila ve středu Čína ze dvou stanovišť dvě protilodní balistické rakety. Jednou byla DF-26B s doletem až 4000 km, která byla zařazena do výzbroje před čtyřmi lety a může jako první raketa s konvenční hlavicí zasáhnout i americkou základnu Guam. Druhou byla starší DF-21D o doletu 1800 km. Obě mají hlavice pohybující se hypersonickou rychlostí, tedy nejméně pětkrát rychleji, než se šíří zvuk, a proto je proti nim těžká obrana.

Čínská balistická raketa Dong Feng 26 (DF-26); Foto: Wikimedia Commons

Průlet amerického špionážního stroje

Čína rakety vypálila den poté, co proletěl americký špionážní letoun U-2 nad oblastí, kde se konají manévry čínského námořnictva. Pohyboval se nad zónou ostrých střeleb„Vážně se vměšoval do běžných aktivit při cvičení, je to vážné porušení mezinárodních norem a zásad bezpečného chování mezi USA a Čínou na moři a ve vzduchu. Snadno to může vést k mylnému závěru, nebo by to dokonce mohlo způsobit nehody na moři a vzduchu. Let byl jasnou provokací,“ uvedl mluvčí čínského ministerstva obrany Wu Čchian. Podle sdělení zdrojů blízkých čínské armádě letěl stroj U-2 ze základny v Jižní Koreji přes Pochajskou zátoku, kde se koná cvičení za účasti čínské letadlové lodi.

Rudolf Hruboň