Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Ekonomika

ESKALACE: Čína může uvalit sankce na APPLE v reakci na opatření proti HUAWEI

Čína uvalí odvetné sankce na americké společnosti Apple, Qualcomm a Cisco, pokud USA budou blokovat dodávky polovodičů od světových výrobců čipů pro Huawei. Uvedl to v článku čínský deník The Global Times (viz ZDE).

Reakce na americké výhružky

„Čína přijme rozhodná protiopatření, aby ochránila svá zákonná práva, pokud USA budou pokračovat v provádění plánu, který zakazuje hlavním dodavatelům čipů, včetně tchajwanské TSMC, prodávat čipy čínskému technologickému gigantovi,“ uvedl deník Global Times s odkazem na zdroj blízký čínské vládě. Podle článku budou opatření zahrnovat přidání některých amerických společností do čínského „seznamu nespolehlivých podniků“ a pozastavení nákupu letadel Boeing. Kromě toho budou opatření zahrnovat omezení nebo vyšetřování vůči americkým společnostem, jako jsou Apple, Cisco a Qualcomm. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo avizoval tento týden nové sankce na vývoz amerických technologií adresovaných čínskému koncernu Huawei. Po jejich zavedení budou muset zahraniční společnosti, které používají americké technologie, získávat speciální licence pro dodávky pro Huawei.

Uměle vyvolaná kauza

Kauzu čínské technologické společnosti Huawei vyvolaly uměle Spojené státy ve druhé polovině roku 2018. Jejich nevraživost vůči této firmě souvisí evidentně s tím, že právě v roku 2018 se firma Huawei dostala na druhé místo v prodejních mobilních telefonů na světě, když předčila americký Apple. Američané obviňují Huawei stále dosud bez jediného důkazu z údajné špionáže prostřednictvím jejich výrobků. Spojené státy následovaly některé další, na nich politicky závislé státy, mezi nimi bohužel i Česká republika, zatímco většina evropských států přistupuje k Huawei nezaujatě.

Rudolf Hruboň