Špionážní stroj britského letectva Bombardier Global Express Sentinel R; Foto: Cpl Tim Laurence RAF / Wikimedia Commons

Špionážní stroj britského letectva Bombardier Global Express Sentinel R; Foto: Cpl Tim Laurence RAF / Wikimedia Commons

Zahraniční

ESKALACE: Britové se připojili k Američanům a špehují Rusko

Do eskalace bezpečnostní situace v oblasti Černého moře se vedle Spojených států zapojila v posledních dnech také Velká Británie opakovanými špionážními lety na hranici Ruska. Britský letoun Bombardier uskutečnil dva lety za poslední dva dny. Vyplývá to z údajů leteckého serveru Plane Radar.

Příprava na vojenský konflikt s Ruskem?

„Letoun radioelektronického průzkumu Královského letectva, palubní číslo ZJ692, Bombardier Global Express Sentinel R. 1, volací značka RRR7309, vykonal průzkumný let podél ruského pobřeží Černého moře,“ uvádí Plane Radar. Na portálu se uvádí, že letoun misi ukončil v 6:10 a vrátil se na základnu.

Britské letadlo u ruských hranic létalo již včera, kdy stejný letoun obletěl kruh v oblasti Novorossijsku ve vzdálenosti 61,3 kilometrů od pobřežní čáry. Následně letoun obletěl černomořské pobřeží a u Sevastopolu se na vzdálenost 100 kilometrů přiblížil k pobřeží. Poté se vrátil na základnu.

Špionážní lety u ruských hranic jsou čím dále tím častější

V poslední době se objevují zahraniční bezpilotní letouny a výzvědná letadla, hlavně americká, stále častěji u hranic Ruska. Byly pozorovány nad Černým mořem, u Kaliningradské oblasti a také nedaleko ruských základen v Sýrii. 17. června stíhací letouny Su-27 zachytily americké bombardéry B-52N, které se blížily k ruským hranicím ze směru Černého a Baltského moře. Ruská letadla provedla jejich zachycení v souladu s mezinárodními předpisy.

V dubnu ruská armáda uvedla, že během průzkumných misí v blízkosti vzdušného prostoru země zachytila 20 zahraničních letadel. Nebyly však zaznamenány žádné případy narušení hranic. Od března jsou častější i lety jaderných strategických bombardérů Boeing B-52N. Ruské ministerstvo obrany opakovaně vyzývalo Washington, aby takové operace zrušil, ale Pentagon to odmítl.

Rudolf Hruboň