Běloruský prezident Alexander Lukašenko; Foto: Serge Serebro, Vitebsk Popular News / Wikimedia Commons

Běloruský prezident Alexander Lukašenko; Foto: Serge Serebro, Vitebsk Popular News / Wikimedia Commons

Zahraniční

ESKALACE: Bělorusko uzavře hranice s Polskem a Litvou

Bělorusko je nuceno uzavřít státní hranici s Litvou, Polskem a také posílit bezpečnost hranice s Ukrajinou, prohlásil ve čtvrtek běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Apeloval současně na vlády zmíněných tří států, aby zabránili rozpoutání „horké války“.

Prevence vnucené války zvenčí

„Jsme nuceni stáhnout vojska z ulic, půl armády povolat do zbraně a uzavřít státní hranici ze západu – především s Litvou a Polskem. Jsme nuceni posílit státní hranici, k naší velké lítosti, s naší bratrskou Ukrajinou,“ řekl Lukašenko podle agentury TASS. Dodal, že nechce, aby se v zemi rozpoutala válka. „Kromě toho nechci, aby se Bělorusko a stejně tak Polsko a Litva proměnily v divadlo vojenských operací, kde se naše problémy nevyřeší. Proto apeluji na národy Litvy, Polska a Ukrajiny – zastavte vaše šílené politiky. Nenechte vypuknout válku,“ dodal.

Opozice zpochybnila výsledky voleb

Prezident Alexander Lukašenko čelí ve své zemi již šestý týden protestům aktivistů podporovaných ze Západu kvůli svému zpochybňovanému vítězství v prezidentských volbách. Opozice je považuje za podvod a výsledek voleb neuznala ani Evropská unie. Žádné relevantní důkazy ale stále předloženy nebyly. Lukašenko získal 80 procent hlasů při osmdesátiprocentní účasti. „Přísahám, že ve volbách nebyly žádné lži, nemůžete zfalšovat volby na 80 procent,” prohlásil Lukašenko podle agentury TASS. Uvedl přitom, že jeho odpůrci výsledky hlasování jako záminku k „útoku na mírumilovné hlavní město” nepotřebovali.

Rudolf Hruboň