Americká ponorka třídy Virginia; Foto: US Navy / Wikimedia Commons

Americká ponorka třídy Virginia; Foto: US Navy / Wikimedia Commons

Zahraniční

ESKALACE: Americká ponorka narušila výsostné vody Ruska

Ruské ministerstvo obrany (MO) informovalo, že v sobotu 12. února objevilo v teritoriálních vodách Ruské federace poblíž kurilského ostrova Urup americkou ponorku třídy Virginia. Proti narušiteli hranic byly použity adekvátní prostředky.

Narušitel ignoroval výzvy ruského námořnictva

„Dne 12. února 2022 v 10.40 hod moskevského času byla v oblasti plánovaného cvičení Tichooceánského loďstva v teritoriálních vodách Ruské federace poblíž kurilského ostrova Urup objevena ponorka amerického námořnictva typu Virginia,“ uvádí zpráva MO. Posádce ponorky byla v ruštině a angličtině odeslána v režimu zvukové podvodní komunikace následující zpráva: Nacházíte se v teritoriálních vodách Ruska. Okamžitě se vynořte nad hladinu!“ Nicméně, tento požadavek ruské strany byl americkou ponorkou ignorován.

Proti narušiteli byly použity adekvátní prostředky

„V souladu se směrnicemi dokumentů na ochranu státní hranice Ruské federace v podmořském prostředí použila posádka fregaty Tichomořského loďstva, maršál Šapošnikov, vhodné prostředky,“ píše se dále ve zprávě. Americká ponorka použila následně samohybný simulátor k rozdvojení cíle na prostředky radarové a akustické kontroly a s maximální rychlostí opustila výsostné vody Ruska. Jednotky lodí Tichomořského loďstva dál pokračují v plánovaných cvičeních a provádí kontrolu podmořského prostředí, aby nedocházelo k narušování státní hranice.

Ohrožení národní bezpečnosti

Ruské Ministerstvo obrany si v souvislosti s tímto incidentem předvolalo vojenského atašé Spojených států na americké ambasádě v Moskvě a předalo mu v souvislosti s incidentem protestní nótu. „Dne 12. února byla na Ministerstvu obrany Ruska v souvislosti s narušením státní hranice Ruské federace ponorkou amerického námořnictva předána protestní nóta zástupci aparátu vojenského atašé USA v Moskvě,“ bylo sděleno ruským MO. Na ministerstvu dále uvedli, že zástupce amerického ministerstva obrany byl informován, že akce americké ponorky jsou hodnoceny jako hrubé porušení mezinárodního práva.

Zpracoval Rudolf Hruboň