Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan; Foto: Wikimedia Commons

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan; Foto: Wikimedia Commons

Zahraniční

ERDOGAN: V mém srdci začíná Turecko u Vídně

„Turecká hranice začíná v mém srdci u Vídně, Jaderského moře, Východního Turkestánu, čínské autonomní oblasti Sin-ťiang a severu Černého moře,” prohlásil turecký prezident Recep Erdogan v projevu na shromáždění Islámské strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) v Izmiru. Uvádí se to v článku na serveru Literárky (viz ZDE).

Erdogan představil veřejně svůj plán obnovy Osmanské říše

A svět mlčí a dělá, že se ho to netýká. Stejně jako když Adolf Hitler vydal knižně Mein Kampf. Tehdy si také všichni mohli přečíst, jaké hrůzy diktátor připravuje. Co čeká nejen Židy. Mocnosti s ním obchodovaly a snažily se jej nasměrovat na opačnou stranu. Zbytečně kvůli tomu zemřelo 70 milionů lidí. A nyní opět opakujeme stejnou chybu, jen u jiného státu. Erdoganova slova jsou pro člověka, který se nevěnuje soustavnému sledování turecké politiky, neuvěřitelná. Kdyby Vladimír Putin například pronesl, že Rusko začíná u Slavkova, už měsíc by to rozmazávala všechna média. Ale zmíněný výrok řekl Recep Tayyip Erdogan, turecký prezident. Náš vážený spojenec, vrchní velitel druhé největší armády v NATO. A proto je ticho. Ostatně – co je pár hlasů proti armádě těch, kdo mlčí.

Západ se neodvažuje označit Erdogana za teroristu

Nikdo nikdy neoznačil za teroristu Erdogana a jeho armádu. Ani když napadla, spolu se spřátelenými džihádisty kanton Afrín v severní Sýrii. Ani když bombardoval nemocnice a školy. A ani teď, když provádí etnické čištění Afrínu, kam přesídluje rodiny džihádistů. Erdogan usídluje v kdysi kvetoucím kantonu žoldáky Svobodné syrské armády (FSA) – „umírněné uřezávače hlav“ a dalších islamistických milic, kteří unášejí, mučí a vydírají místní obyvatelstvo. Ale Erdogan není terorista. Ani když vyhrožuje, že stejný osud jako Afrín potká i města a oblasti v severní Sýrii, která zatím pořád spravují kurdské Syrské demokratické síly (SDF), jejichž páteří jsou kurdské milice YPG/YPJ. Podle mnoha vyjádření západních politiků má právo zabezpečit si hranici. Ale kam až sahají? To je řečeno v projevu na shromáždění v Izmiru 5. ledna 2019 (viz ZDE). Poslední Erdoganova věta zní: „Turecká hranice začíná v mém srdci u Vídně, Jaderského moře, Východního Turkestánu, čínské autonomní oblasti Sin-ťiang a severu Černého moře.”

Erdogan to myslí vážně

Budou Američané, Britové a Němci tvrdit, že hranice Turecka u Vídně jsou OK a že má právo zabezpečit si je záborem Bavorska? Zatím si to vůbec nepřipouštějí. Nebo je jim to jedno. Hlavně když Turecko kupuje tanky Leopard, houfnice, letadla, protiraketové systémy. To si nikdo nepoloží jednoduchou otázku: „Proč potřebuje tolik zbraní – když oficiálně jsou jeho nepřátelé Kurdové, kteří většinou bojují partyzánským způsobem ručními zbraněmi?“ Řecku už Erdogan vyhrožuje dlouho. Přece je dokonce jasně řečeno, že chce dojít do Vídně. To není předvolební rétorika, která se jako mnohé předvolební sliby nikdy nesplní. Evropští politici si tak zvykli před volbami slibovat a po volbách na sliby zapomínat, že si neumí představit, že jiný politik nevyhrožuje planě. Že to, co říká před volbami, hodlá po nich opravdu udělat. Tohle je ale skutečná budoucí hrozba. Kdysi Západ podcenil malíře pokojů, a to samé se děje i dnes.

Zpracoval Rudolf Hruboň