Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan; Foto: Světové ekonomické fórum / Wikimedia Commons

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan; Foto: Světové ekonomické fórum / Wikimedia Commons

Zahraniční

ERDOGAN: Nejsme sklad uprchlíků

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval evropské země, aby sdílely odpovědnost za Afghánce na útěku. „Turecko není a nebude evropským skladem uprchlíků. Nemá žádný takový závazek,“ uvedl.

EU nemá řešit problémy na úkor Turecka

„Evropa nemůže řešit problém s migranty tím, že uzavře své hranice,“ dodal v projevu, který odvysílaly všechny turecké televizní stanice. Připomněl, že v jeho zemi žije nyní pět milionů cizinců včetně 300 tisíc Afghánců, kteří uprchli již dříve. S ohledem na sílící protiimigrační nálady v Turecku upozornil, že „pokud to bude nutné, začne jednat s vládou, kterou Tálibán zformuje“. Erdogan vytáhl „uprchlickou kartu“ ve chvíli, kdy výrazně stoupl počet Afghánců, kteří se do Turecka dostali přes hranici s Íránem, a potřebuje řešit ekonomické potíže včetně vysoké nezaměstnanosti, již zhoršuje koronavirová pandemie. Slíbil přitom, že ještě zvýší počet vojáků a policistů na íránské hranici a dokončí betonovou bariéru, která se tam staví.

Erdogan chce jen další peníze

Není to poprvé, co turecký prezident vyhrožuje Evropě novou uprchlickou vlnou. Už na jaře minulého roku uvedl, že Turecko již nadále nebude imigranty zadržovat na svém území a nebude jim bránit v další cestě do Evropy (viz ZDE). Turecko a EU dosáhly dohody o přistěhovalcích již v roce 2016, přičemž EU souhlasila s poskytnutím přibližně 6 miliard EUR (6,6 miliard USD) na pomoc imigrantům vráceným do Turecka, zatímco Ankara slíbila, že je bude držet mimo Evropu. EU naznačila, že je připravena přidělit Turecku další finanční prostředky, aby se zabránilo nastávající krizi migrantů, ale trvala na tom, že Ankara musí nejprve přestat používat migranty jako politickou zbraň.

Zpracoval Rudolf Hruboň