Ilustrační foto: Tohaomg / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Tohaomg / Wikimedia Commons

Domácí

EPIDEMIE UDAVAČSTVÍ: Policie chce žalovat již 40 lidí za schvalování ruské invaze

V Česku propukla epidemie udavačství. Policie vyhodnotila již 138 oznámení souvisejících s krizí na Ukrajině jako trestný čin. Z toho čtyřicet případů spadá do kategorie “schvalování a nenávist.” Uvedl to ve svém článku server iROZHLAS.cz (viz ZDE).

Desítky udání denně

„Oznámení rostou po zhruba třiceti denně, v současnosti jich je 550 až 600. Mění se to každou minutu,“ popsal. Již 138 případů policie vyhodnotila jako podezření ze spáchání trestného činu. Schvalování “ruské agrese” se týká čtyřiceti z nich. Jedenáct případů je již ve fázi vyšetřování. „Což znamená, že osoba byla obviněna nebo to proběhlo ve zkráceném případovém řízení,“ uvedl Moravčík. Oznámení rostou po desítkách denně. Ještě před týdnem jich policie evidovala 500 a obvinění sdělila devíti osobám.

Impulsem Střížova výzva

Podnětem pro vlnu udání, která se nyní valí na Policii, je zřejmě výzva nejvyššího státního zástupce Igora Stříže, kterou nechal zveřejnit ihned po začátku vojenské operace Ruska na Ukrajině. „Pokud by někdo veřejně – včetně demonstrací, prostoru internetu nebo sociálních sítí – vyjadřoval souhlas s útoky Ruské federace na Ukrajinu nebo v této souvislosti vyjadřoval podporu nebo vychvaloval čelné představitele Ruské federace, mohl by za jistých podmínek čelit i trestněprávní odpovědnosti,“ uvedl k tomu nejvyšší státní zástupce v tiskové zprávě.

Zpracoval Rudolf Hruboň