Ilustrační foto: David Short / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: David Short / Wikimedia Commons

Nezařazené

EPIDEMIE SE VRACÍ? Reprodukční číslo stouplo na 1.2, vyšší bylo naposledy na konci února

Pokles epidemie koronaviru se v minulých dnech zastavil a počty nakažených opět začaly stoupat, hlavně v Praze. Stoupá také reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného. Roste pátý den v řadě.

Obrat od tohoto týdne

Počty nových případů koronaviru začaly v mezitýdenním srovnání výrazněji stoupat v tomto týdnu. V pondělí testy odhalily o třetinu víc případů než před týdnem, v úterý pak téměř o polovinu, stejně jako ve středu. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek ve středu řekl, že koronavirus se v Česku nyní šíří zejména v Praze mezi mladými lidmi od 16 do 29 let. Praha je podle něj jako minulé léto předskokanem dalších změn. Šíření mezi mladými lidmi má podle Duška vztah k jejich životními stylu a zdůvodňuje ho i malou proočkovaností.

Kvůli vývoji epidemie COVIDu-19 se ve čtvrtek mimořádně sejde vláda. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch bude navrhovat, aby lidé očkovaní jen jednou dávkou vakcíny museli k prokázání bezinfekčnosti předložit negativní test. Zaměstnavatelé by mohli dostat povinnost test po zaměstnancích vyžadovat při návratu z dovolené.

Zpracoval Rudolf Hruboň