Francouzský prezident Emmanuel Macron; Foto: Repro YouTube

Francouzský prezident Emmanuel Macron; Foto: Repro YouTube

Zahraniční

EMMANUEL MACRON: NATO zažívá mozkovou smrt

Severoatlantická aliance se v současnosti nachází ve stavu mozkové smrti, prohlásil v rozhovoru pro britský týdeník The Economist Emmanuel Macron (viz ZDE). Za hlavní příčiny považuje nový přístup Washingtonu, který má NATO za „hospodářský projekt“, a turecký vpád do Sýrie.

Evropská unie musí posílit svou obranyschopnost

Evropská unie se musí probudit a posílit svou obranyschopnost, zdůraznil francouzský prezident. Aliance si podle francouzského státníka musí vyjasnit své strategické cíle. „To, co právě zažíváme, je mozková smrt NATO,“ řekl Macron v rozhovoru pro The Economist. „Spojené státy svá strategická rozhodnutí se svými partnery v NATO vůbec nekoordinují,“ postěžoval si. Německá kancléřka Angela Merkelová a šéf NATO Jens Stoltenberg Macronův názor odmítli. Aliance je podle nich prý silná.

Turecká intervence je pro Alianci problémová

Členové vojenské Aliance jsou podle Macrona svědkem „agrese, kterou zahájil další člen NATO, tedy Turecko, a to v oblasti, kde jsou ve hře naše zájmy, aniž by to koordinoval. To, co se stalo, je pro NATO velký problém,“ zdůraznil šéf Elysejského paláce. V souvislosti s tureckou ofenzivou podle Macrona vyvstala řada otázek včetně té kolem článku pět Severoatlantické smlouvy o kolektivní obraně. Tento článek stanoví, že útok proti jedné nebo více zemím NATO je považován za útok proti všem členům Aliance. „Pokud se syrský prezident Bašár Asad rozhodne odpovědět na akce Turecka, zapojíme se?“ položil otázku francouzský prezident.

Na Trumpa není spolehnutí, mluvme s Ruskem

Podle Macrona se unijní země po nástupu prezidenta Donalda Trumpa k moci již nemohou plně spoléhat na Spojené státy a musí posílit vlastní obranyschopnost nezávisle na NATO. Zároveň je podle něj třeba znovu zahájit strategický dialog s Ruskem. K jednání s Moskvou musí přitom EU přistupovat bez naivity a uvědomit si musí i to, že sbližování bude nějakou dobu trvat, poznamenal prezident. Macron kritizoval také amerického prezidenta Donalda Trumpa, který podle šéfa Elysejského paláce vnímá Alianci jako „hospodářský projekt. Podle něj je to projekt, kde Spojené státy zajistí jakousi formu geopolitického deštníku, na oplátku ale požadují hospodářskou výlučnost,“ řekl Macron. „K tomuhle se Francie nezavázala,“ dodal.

Rudolf Hruboň