Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Zahraniční

EL PAÍS: EU připravuje přídělový systém a omezení spotřeby plynu

Evropská komise příští týden navrhne mimořádné omezení cen plynu v celé Evropské unii v případě nouze v zásobování vzniklé dalším omezením nebo ukončením dodávek plynu z Ruska. Plán zahrnuje také přídělový systém a omezení spotřeby plynu. Upozornil na to španělský deník El País (viz ZDE).

Závislost Evropy na ruském plynu

Závislost na ruském plynu nutí evropské státy ke krizovým řešením. Pokud by Rusko jednoho dne vypnulo plyn či by jeho dodávky výrazně omezilo, tak by se řada zemí ocitla ve velkých problémech. Jednou z nich je i Česká republika, která je na ruském plynu z drtivé většiny závislá. Na evropské úrovni tak vzniká návrh, který by měl řešit krizové situace v případě nedostatku plynu z Ruska. Má se jednat například o přídělový systém či zastropování cen na evropských burzách. V případě vypnutí plynovodů totiž hrozí, že po vyprázdnění strategických zásob se podniky a domácnosti ocitnou v nouzi.

Přídělový systém a omezení spotřeby

Jedním z opatření má také být koordinovaný příděl a snížení spotřeby na základě limitů stanovených Evropskou unií. Opatření na snížení spotřeby by se pak dotklo všech států, které by byly poškozeny ruským vypnutím plynu. „Na základě principu solidarity by se mělo zvážit snížení spotřeby plynu v nejméně postižených členských státech ve prospěch těch nejvíce postižených,“ uvádí dokument. Dalším z řešení má být také přechod na obnovitelné zdroje energie, zvýšení energetické účinnosti a úspory či společné nákupy plynu od nových dodavatelů. Evropská komise také počítá s tím, že přechod od ruského plynu má trvat nejméně do roku 2030 a bude vyžadovat investice minimálně ve výši 300 miliard eur.

Zpracoval Rudolf Hruboň