Ilustrační foto: Gio la Gamb / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Gio la Gamb / Wikimedia Commons

Ekonomika

EKONOMIKA: USA se propadají do recese

Americká ekonomika ve dvou po sobě jdoucích čtvrtletích klesla a splnila tak jedno z kritérií pro recesi, naznačují oficiální čísla zveřejněná ve čtvrtek.

HDP klesá

Reálný hrubý domácí produkt (HDP) se ve druhém čtvrtletí roku 2022 meziročně snížil o 0,9 % po poklesu o 1,6 % v prvním čtvrtletí, podle zprávy zveřejněné na webových stránkách vlády USA. Poznamenává, že údaje za druhé čtvrtletí představují předběžný odhad a úplnější údaje budou zveřejněny v srpnu. Recese je dlouhodobý pokles ekonomické aktivity, nejčastěji definovaný jako dvě po sobě jdoucí čtvrtletí poklesu HDP země.

Biden: “Jsme na dobré cestě”

Pokles HDP odráží pokles vládních výdajů, maloobchodu a dalších sektorů, uvádí zpráva. “Není žádným překvapením, že ekonomika zpomaluje, protože Federální rezervní systém působí, aby snížil inflaci,” řekl ve čtvrtek americký prezident Joe Biden, když čísla komentoval. „Ale i když čelíme historickým globálním výzvám, jsme na správné cestě,“ dodal. Inflace v USA minulý měsíc vzrostla na 9,1 %, což je nejrychlejší tempo od roku 1981, tažené především vyššími cenami pohonných hmot a potravin.

Zpracoval Rudolf Hruboň