Ilustrační foto: Gio la Gamb / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Gio la Gamb / Wikimedia Commons

Ekonomika

EKONOMIKA: Státní dluh USA přesáhl roční objem ekonomiky

Na boj s pandemií americké úřady vynaložily obrovské částky, peníze v rozpočtu ale nestačí a bylo nutné získat prostředky na trhu. V důsledku toho dosáhl státní dluh 28 bilionů dolarů, což je více než roční HDP USA.

Dluhová jáma

Spojené státy zabředají stále více do dluhů již od krize v roce 2008. Za Obamy se zvýšily dlužní závazky o devět bilionů, za Trumpa o dalších sedm bilionů. Už v roce 2018 to bylo 78 % HDP – úroveň, kterou označuje Světová banka za nebezpečnou. Podle prognóz měl státní dluh přesáhnout objem ekonomiky USA až za deset let. Došlo k tomu ale mnohem dříve kvůli pandemii a obrovským výdajům na podporu národního hospodářství. Podle nezávislých odhadů v minulém roce investovaly úřady do ekonomiky téměř devět bilionů dolarů. A tady je výsledek: státní dluh dosáhl 28 bilionů dolarů, čili 101 % HDP. Něco podobného bylo zaznamenáno naposledy po 2. světové válce v roce 1946 – 106 %.

Šéf FEDu v tom nevidí problém

Šéf Federálního rezervního systému (FED) Jerome Powell v tom podle všeho ale nevidí velký problém. „Obrovské půjčky v době pandemie se staly mostem přes ekonomickou propast: karantény, snížení spotřebitelských výdajů, prostoje lodí, prázdné hotely a miliony nezaměstnaných. Levné půjčky umožnily platit zaměstnancům peníze a nepropouštět je, a zachovávat aktiva v pracovním stavu. Díky půjčkám byly financovány také podpory v nezaměstnanosti propuštěným pracovníkům, aby mohli platit účty a kupovat si jídlo,“ tvrdí Powell.

Zvyšování státního zadlužení

Protože se situace s doplněním státní pokladny zhoršuje, musí si USA půjčovat stále více: obrovský rozpočtový schodek se kryje hlavně díky realizaci státních obligací. Ve finančním roce 2020 se zvýšil schodek více než trojnásobně – na 3,1 bilionu dolarů. Až budou proplacena všechna opatření pro boj s koronavirem, zvýší se dluh až na čtyři biliony. A bez nových půjček to nepůjde. Podle odhadů Výboru pro odpovědný federální rozpočet za pomalého obnovení ekonomiky po pandemii bude dluh činit 117 % HDP do roku 2025. „Vláda vydává státní cenné papíry – směnky nebo obligace s různými lhůtami splatnosti. A trh je prakticky neomezený, protože se to považuje stále za nejbezpečnější aktiva,“ píše The Wall Street Journal.

Zpracoval Rudolf Hruboň