Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Ekonomika

EKONOMIKA: Sankce USA pomohly Rusku ke zvýšení exportu ropy

Spojené státy americké nepřímo pomohly Rusku, aby zvýšilo export ropy. Vyplývá to z analýzy ruského Ministerstva ekonomického rozvoje na základě vývoje zahraničního obchodu v roce 2019.

Sankce proti jiným zemím pomohly Rusku

Nehledě na to, že Washington proti Moskvě zavedl sankce, americká restriktivní opatření proti jiným státům, například proti Íránu a Venezuele, napomohla navýšení fyzického exportu ruské surové ropy. Například export ropy do Turecka za 11 měsíců loňského roku vzrostl 4,5-krát díky přeorientování se řady tureckých rafinerií na ruskou surovinu, protože Spojené státy americké obnovily sankce proti Íránu. Po zavedení restriktivních opatření proti Venezuele dodávky ruské ropy do USA v naturálním vyjádření vzrostly trojnásobně.

Syrský geologický průzkum spolu s Ruskem

Sýrie zahájila spolu s ruskými společnostmi geologický průzkum v ložiscích ropy a plynu ve Středozemním moři, sdělila poradkyně syrského prezidenta Asada Busajna Šábanová. „Mluvím o tom poprvé. Sýrie zahájila geologický průzkum ropy a plynu ve Středozemním moři spolu s ruskými společnostmi, řekla poradkyně syrského prezidenta v rozhovoru pro libanonskou televizi al-Mayadeen.
Poznamenala, že syrská vláda ohledně toho zahájila přípravy již před několika lety.

Rudolf Hruboň