Ilustrační foto: Gio la Gamb / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Gio la Gamb / Wikimedia Commons

Společnost

EKONOMIKA: Podstatou všech ekonomických krizí je legalizace lakomství

Nad hrozbou blížící se ekonomické krize a obecnějšími důvody jejich opakování se v příspěvku Českého rozhlasu zamýšlí komentátor Ivan Hoffman (viz ZDE).

Obchodní válka jako předzvěst krize

Probíhající obchodní válka je podle Ivana Hoffmana předzvěstí další globální krize, která se bude podobat té z roku 2008. „U krizí není otázkou, jestli k nim dojde, ale pouze kdy,“ myslí si. “Gradující napětí ukazuje, že Čína je pro USA nejen obtížný partner, ale taky neobyčejně obtížný protivník.“ Číňané na sankce podle něj reagují promyšleně a tak, aby to Ameriku bolelo: „Donald Trump není zvyklý, aby ho někdo ponížil nebo napadl. Je v něm soutěživost byznysmena, který bude obchodní válku dál eskalovat.“

Za krizí je vždy chiméra “amerického snu”

„Úplně nejjednodušší podstatou všech ekonomických krizí, ke kterým cyklicky dochází, je legalizace lakomství a glorifikace lakomců. Podle mne je to takhle jednoduché. Víme všechno o tom, jak se nafukují bubliny, jak praskají a jak to chodí na Wall Street. Ale zvláštní je, že proti tomu nic neděláme. Než abychom toužili po spravedlivém světě, kde se všem měří stejně, všichni mají stejné šance a existuje spravedlivá soutěž, tak systém drží spíš pohromadě tím, čemu se říká americký sen. Každý si říká: Všechno to jde do háje, ale možná zrovna já budu ten, který na tom neprodělá a neskončí v bídě, ale budu tomu všemu přihlížet ze své zcela nové jachty,“ uzavírá svou úvahu Ivan Hoffman.

Rudolf Hruboň