Ilustrační foto: CEphoto, Uwe Aranas / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: CEphoto, Uwe Aranas / Wikimedia Commons

Ekonomika

EKONOMIKA: Německý průmysl je v rekordním propadu

Německá průmyslová produkce zaznamenala na konci loňského roku silný propad. V prosinci poklesla meziměsíčně o 3,5 procenta. Analytici přitom podle serveru listu Frankfurter Allgemeine Zeitung očekávali jen mírný pokles o 0,2 procenta (viz ZDE).

Největší propad od krize v roce 2009

Místo toho došlo k největšímu propadu od krizového roku 2009. I meziroční propad německého průmyslu byl v prosinci obrovský. Pokles oproti prosinci 2018 dosáhl 6,8 procenta. Jak meziroční, tak meziměsíční propad byl naposledy silnější v roce 2009. Tehdy se Německo vyrovnávalo s důsledky světové finanční krize, jež vypukla ve Spojených státech roku 2008. Německo se v posledních čtvrtletích opakovaně vyhnulo recesi. Recese je definována jako dva čtvrtletní poklesy hrubého domácího produktu (HDP) v řadě. Za celý loňský rok německá ekonomika rostla o 0,6 procenta, což je nejpomalejší tempo od roku 2013. Čtvrtletní pokles Německo zaznamenalo ve druhém čtvrtletí 2019. Recesi se ve třetím čtvrtletí vyhnulo velmi těsně, růstem o 0,1 procenta.

Propad může mít vliv na domácí ekonomiku

I když je větší krize německé ekonomiky podle analytiků stále nepravděpodobná, hrozí jí určitá stagnace. Právě výrobní sektor, jehož se páteční údaje týkají, je nejproblematičtější částí ekonomiky. Dopadá na něj obchodní napětí ve světě a zpomalování čínské ekonomiky, jež je pro Německo významným partnerem. Německou ekonomiku však podle analytiků drží zatím nad vodou spotřebitelé. Výsledky německé ekonomiky jsou s napětím sledovány i v České republice. Německo je totiž pro Česko klíčovým obchodním partnerem, míří tam zhruba třetina českého exportu. Roční hodnota vývozu přesahuje bilion korun. Pokles německé ekonomiky se proto může brzy přenést do naší domácí ekonomiky.

Rudolf Hruboň