Ilustrační foto: Gio la Gamb / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Gio la Gamb / Wikimedia Commons

Zahraniční

EKONOMIKA: Americký státní dluh dosáhl rekordní výše

Americký státní dluh dosáhl nového rekordu, vyšplhal se na částku 26 bilionů dolarů. Informuje o tom televizní kanál CBS News s odkazem na ministerstvo financí.

Zadlužování v důsledku koronaviru

Tento růst je spojován s opatřeními úřadů v boji proti pandemii koronaviru. Podle údajů ministerstva financí vzrostl celkově státní dluh za prezidenta Donalda Trumpa o šest bilionů. Bývalý ministr financí Spojených států Henry Paulson dřív varoval, že nekontrolovatelný růst státního dluhu a schodku rozpočtu může připravit dolar o privilegované postavení jako hlavní světové rezervní měny. Díky tomu, že americká peněžní jednotka hraje roli hlavní světové rezervní měny, jsou sazby dolarových aktiv nízké. Zemi to umožňuje vydržet velký obchodní deficit, snižuje to ekonomická rizika, zvyšuje likviditu finančního trhu a zajišťuje americkým bankám rozšířený a prvořadý přístup k peněžním prostředkům.

Posiluje mezinárodní význam Číny

Bývalý ministr financí USA Henry Paulson označuje ostatně za „historickou anomálii“ skutečnost, že si dolar zachovává tento status tak dlouho. V současné době má největší potenciál čínský jüan. Objem ekonomiky Číny, perspektivy růstu, integrace do světové ekonomiky a aktivní úsilí na internacionalizaci napomáhají zvyšování úlohy čínské měny,“ podotkl Paulson v článku zveřejněném v časopise Foreign Affairs. Připomněl, že v první polovině 20. století byly v podstatě rovnoprávnými rezervními měnami americký dolar a britská libra, což už ale dávno není pravda. Spousta států od dolaru jako rezervní měny odchází a ukládá svá aktiva do zlata (viz např. ZDE).

Rudolf Hruboň