Prezident Miloš Zeman; Foto: David Sedlecký, Wikimedia Commons

Prezident Miloš Zeman; Foto: David Sedlecký, Wikimedia Commons

Domácí

KOMENTÁŘ: Ekonomičtí zmrdi, aneb Zeman řekl jen to, co si většina lidí myslí

V posledních dnech mainstreamová média a někteří politici opět rozviřují novou kauzu týkající se prezidenta Miloše Zemana. Nelíbí se jim, že pojmenoval věci pravými jmény. Viktora Koženého a Zdeňka Bakalu nazval “ekonomickými zmrdy”. Oprávněně.

Koženému a Bakalovi prezident vyčítá jejich nemorální a částečně i trestné činy, za které však ani jeden z nich nebyl dosud potrestán a šance, že se tak někdy stane, je velmi mizivá. Případy těchto dvou “podnikatelů” ukázaly v plné nahotě neschopnost právního státu, který u nás údajně máme, postihovat tu nejzávažnější ekonomickou kriminalitu, která poškozuje ve svém důsledku všechny obyvatele našeho státu.

Viktor Kožený

Viktor Kožený je irský občan českého původu žijící v současné době na Bahamách. Spojené státy americké a Česká republika se jej snaží přivést před soud a je na něj vydán mezinárodní zatykač. V médiích bývá přezdíván „pirát z Prahy“. Do povědomí české veřejnosti se dostal v devadesátých letech minulého století, kdy výrazně zasáhl do tzv. kupónové privatizace, kterou se převáděla významná část státního majetku do soukromých rukou.

Díky masivní reklamě slibující do roka „jistotu desetinásobku“ (tj. desetinásobnou návratnost poplatku 1035 Kčs za kupónovou knížku s kolkem) získaly Koženým založené Harvardské investiční fondy přes milión kupónových knížek. Fondy neměly nic společného s americkou Harvard University. V roce 1994 Kožený opustil Prahu a přesunul se do daňového exilu na Bahamy. V září roce 1995 získal za poplatek irské občanství. V roce 1996 bylo šest Harvardských investičních fondů kuponové privatizace z první vlny spolu s firmou Sklo Union Teplice transformováno na Harvardský průmyslový holding.

V lednu 1998 Kožený koupil Harvardský průmyslový holding ve veřejné obchodní soutěži. Zaplatil za něj dvěma směnkami se splatností na konci roku 1999 ve výši 10,559 miliardy korun. Kožený je v Česku stíhán kvůli operacím z let 1995 až 1997, při nichž spolu se svým nejbližším spolupracovníkem Borisem Vostrým připravil o majetek akcionáře Harvardského průmyslového holdingu. V říjnu 2003 vydal Obvodní soud pro Prahu 4 na oba muže mezinárodní zatykače.

Zdeněk Bakala

Zdeněk Bakala je český podnikatel a investor. Věnuje se řadě obchodních činností, od těžebního průmyslu přes média po energetiku. Podle časopisu Forbes je desátým nejbohatším Čechem, s majetkem 18 miliard korun. Do povědomí české veřejnosti se dostal v souvislosti s vlastnictvím uhelné společnosti OKD.

V dubnu 2003 se stal předsedou představenstva společnosti Charles Capital, kterou vlastnila společnost Charles Investment Partners registrovaná v daňovém ráji na Kajmanských ostrovech. V květnu 2004 uzavřela společnost Charles Capital smlouvu na koupi akcií skupiny Karbon Invest, ovládající mimo jiné Ostravsko-karvinské doly (OKD) a Českomoravské doly. Bakala tím také získal 45 000 bytů, které byly vloženy do společnosti RPG Byty (teď již Residomo), a které veřejně slíbil prodat nájemníkům, práva však převedl z části na jiné subjekty s nejasnou vlastnickou strukturou a odpovědnosti za byty se zřekl.

V souvislosti s privatizací OKD a podezřelými bankovními operacemi, které mohly poškodit OKD o miliardy korun, Bakalu jako někdejšího hlavního akcionáře vyšetřují česká policie a švýcarské finanční zpravodajství. Speciální policejní tým, který se případem zabývá, Bakalu podezřívá ze spáchání několika trestných činů: porušení povinnosti při správě cizího majetku, zneužití informací a postavení v obchodním styku a způsobení úpadku.

Společnost Karbon Invest se v roce 2004 při koupi OKD v privatizační smlouvě s FNM zavázala bývalé hornické byty, které patřily OKD, při prodeji přednostně nabídnout dosavadním nájemníkům za netržní cenu. Bakalou ovládaná kyperská společnost RPG Industries, která následně Karbon Invest koupila, později ale byty prostřednictvím společnosti RPG Byty prodala americké společnosti Round Hill Capital, která byty vlastní prostřednictvím své lucemburské firmy Fondy Bydleni 2 S.à r.l. Podle kritiků tímto prodejem Bakala porušil privatizační smlouvu a poškodil tak 103 000 nájemníků bydlících ve 44 tisících bytech.

Zdeněk Bakala mimo jiné sponzoroval v minulosti politické strany ODS a TOP09 (viz ZDE). Tím si zajistil to, že se jeho činností v letech vlády ODS a TOP09 orgány činné v trestním řízení nezabývaly.

Zdroj: Wikipedia.org

Rudolf Hruboň