Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD); Foto: repro Česká televize

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD); Foto: repro Česká televize

Domácí

ECHO24: Stojí za kauzou ricinu v kufříku ministr zahraničí Tomáš Petříček?

“Historka o ruském agentovi s ricinem v kufříku je inzultací zdravého rozumu, domnívá se vydavatel a šéfredaktor portálu Echo24.cz Dalibor Balšínek. Podle něj tyto informace mohly uniknout z ministerstva zahraničí a jejich cílem je vyprovokovat Rusko (viz ZDE).

Zpravodajská hra

Balšínek si všímá, že informace o údajném agentovi s ricinem v kufříku přišly na pozadí koronavirové krize, která v průzkumech posílila Andreje Babiše, a to nehledě na legislativní zmatky a chaos v ekonomické pomoci. A právě těchto zmatků a chaosu nedokázala využít opozice, která vyjma Pirátů oslabila. Mediální prostor nezaplňují alternativní scénáře ke zmatečné politice vlády, ale ovládají jej bájné příběhy se špionážním námětem na půdorysu sejmutí nebo vztyčení nějakých pomníků,“ poznamenal Balšínek.

Absurdní příběh

Podle něj verze, kterou přinesl týdeník Respekt a jíž se později chytly Seznam Zprávy nebo pořad 168 hodin České televize, je zcela absurdní. Historka s ruským agentem, který měl přiletět do Prahy s kufříkem, v němž měl schovávat jedovatý ricin určený pro dva komunální politiky a primátora metropole, přitom není ničím jiným než pokusem o inzultaci zdravého rozumu,“ domnívá se vydavatel serveru Echo24. „Koronavirus zřejmě oslabil zdravý úsudek řady médií, když skočila na glosu z týdeníku Respekt,“ míní Balšínek a obvinil starosty Pavla Novotného (ODS) a Ondřeje Koláře (TOP 09) z toho, že ji využívají pro své mediální zviditelnění.

Proč zrovna Respekt?

Balšínek se ale zamýšlí nad tím, proč to byl právě Respekt, kdo s touto informací přišel. Respekt je oblíbeným kanálem nejmenovaných zdrojů z ministerstva zahraničí, stal se hojně využívaným právě za ministra Tomáše Petříčka, který se do Černínského paláce dostal jako bývalý asistent velkého neoblíbence prezidenta Zemana a neúspěšného adepta na ministerský post Miroslava Pocheho,“ upozorňuje Balšínek. Sám premiér Andrej Babiš (ANO) podle Balšínka není z kauzy vůbec nadšený, podle něj se česká diplomacie snaží pokazit vztahy s Ruskem. „A Andrej Babiš z vývoje kauzy není vůbec nadšený a vidí v něm cílenou dezinformační akci započatou na ministerstvu zahraničí, která pro koniny zhoršuje vztahy s Ruskem, domnívá se Balšínek.

Rudolf Hruboň