Generál Petr Pavel; Foto: Dominique A. Pineiro / Wikimedia Commons

Generál Petr Pavel; Foto: Dominique A. Pineiro / Wikimedia Commons

Domácí

ECHO24.CZ: Generál Petr Pavel mlží o své minulosti

Generál Petr Pavel, který je postupně mainstreamovými médii a tzv. pražskou kavárnou představován veřejnosti jako kandidát na post prezidenta, mlží o své minulosti člena Komunistické strany Československa i službě u vojenských špionů. Uvádí se to v článku na serveru Echo24 (viz ZDE).

Do KSČ vstoupil v době tuhé totality

Týdeník Echo ve svém textu poukazuje na základní rozpor ve slovech generála Pavla, který argumentuje tím, že do strany vstoupil údajně až v éře Michaila Gorbačova, tedy v době perestrojky, kdy prý cítil možnou změnu. Pavel však přihlášku podal již v roce 1983, tedy dva roky před tím, než se Gorbačov dostal k moci. A od zmiňovaného roku byl takzvaným kandidátem KSČ, což byl nutný předstupeň plného členství. Pavel tomuto faktu nyní velkou váhu nepřikládá. „Kandidatura? Jasně, ale to přece byla jen formalita,“ mává rukou. V armádě se pak díky stranické příslušnosti mohl dle svých slov prý lépe snažit o zlepšování podmínek vojáků.

Příprava pro diverzní akce na Západě

Problematický byl však u Pavla především poslední rok před revolucí. Od zimního semestru 1988 studoval speciální školu Generálního štábu ČSLA – studijní obor vojenské zpravodajství. Pavel se v rámci studia u „špionů“ připravoval na seskoky v týlu nepřítele, což v té době znamenalo na území členů Severoatlantické aliance, pro československé vojáky do západního Německa. Pavel a jeho kolegové by do Spolkové republiky byli vysazeni po vypuknutí války, v uniformách a s plnou výzbrojí. Jejich úkolem byly průzkum a diverze. „Vyřadit stanoviště jaderných zbraní, taky velitelská stanoviště, spojovací a komunikační uzly… Buď bychom ty cíle zničili sami, nebo kdybychom toho nebyli schopni, měli jsme na ně navádět jinou, větší sílu od nás,“ přiznal generál pro Týdeník Echo.

Rudolf Hruboň