Centrála firmy E.ON v Essenu; Foto: Wiki05 / Wikimedia Commons

Centrála firmy E.ON v Essenu; Foto: Wiki05 / Wikimedia Commons

Ekonomika

E.ON: Embargo na ruský plyn by ohrozilo existenci Evropské unie

Pokud by přišlo embargo na ruský plyn, v sázce by mohla být i samotná existence Evropské unie, míní šéf energetického koncernu E.ON Leonhard Birnbaum. Uvedl to ve svém článku list Handelsblatt (viz ZDE).

Problém by měla celá Evropa

„Nejde o to, že by takový krok tvrdě zasáhl pouze Německo, obrovský problém by měla celá Evropa,“ řekl Birnbaum listu Handelsblatt. Například Slovensko je zcela závislé na ruském plynu. Česká republika a Rakousko získávají většinu zemního plynu z Ruska, upřesnil. „Pokud si myslíme, že dokážeme zajistit dodávky do Německa, aniž bychom se společně starali o ostatní země, pak se EU rozpadne,“ pokračoval šéf německého podniku.

Nezávislost na Rusku za 3 roky

„Nesmíme to považovat za národní záležitost,“ dodal Birnbaum a zopakoval, že má za správné a zodpovědné, že spolková vláda embargo na plyn jako odvetné opatření za ruskou invazi na Ukrajinu odmítá. Už koncem března manažer uvedl, že Německo bude potřebovat na zajištění nezávislosti na ruském plynu nejméně tři roky. „Budeme-li rychlejší, je to pěkné, ale rozhodně to není otázka tří měsíců,“ řekl nyní Birnbaum Handelsblattu.

Zpracoval Rudolf Hruboň