Ilustrační foto: Bene Riobó / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Bene Riobó / Wikimedia Commons

Zahraniční

DVOJÍ METR: Před 8 lety bylo přinuceno přistát bolivijské prezidentské letadlo ve Vídni

Nouzové přistání letadla v Minsku, které letělo z Athén do Vilniusu, a následné zadržení běloruského extremisty Romana Protaseviče bylo podrobeno kritice ze strany USA a řady evropských států. Něco podobného se ale stalo již před 8 lety.

Vynucené přistání prezidentského letadla

Nebyl to však jediný případ tohoto druhu, k němuž v Evropě došlo v posledních letech. Skandálem totiž skončilo nucené přistání letadla bolivijského prezidenta Eva Moralese v Rakousku v roce 2013, kdy se některé evropské státy podvolily nátlaku Washingtonu, který požadoval zadržení pronásledovaného Edwarda Snowdena. Podle údajů amerických tajných služeb měl letět ve zmíněném letadle spolu s tehdejším prezidentem Bolívie. V té době šlo o skandálnější případ, protože muselo přistát prezidentské letadlo. Navíc samotný Edward Snowden nebyl podezírán z páchání teroristických zločinů, ale byl pronásledován kvůli vyzrazení tajemství amerických tajných služeb. Nicméně stížnost řady latinskoamerických států, které označily takový postup za zcela nepřijatelný, zůstala nevyslyšená. Neprotestovaly samozřejmě ani tzv. západní demokracie včetně České republiky.

Trapas amerických tajných služeb

Nejznámějším případem vynuceného přistání letounu je přistání prezidentského letadla prezidenta Bolívie Eva Moralese ve Vídni v roce 2013. Důvodem byl bývalý pracovník amerických tajných služeb Edward Snowden, který se rozhodl promluvit o jejich zákeřných praktikách při sledování nejen amerických občanů. V noci na 3. července 2013 muselo letadlo prezidenta Bolívie Eva Moralese, které letělo z Moskvy, nouzově přistát ve Vídni, protože Španělsko, Itálie, Francie a Portugalsko pro něho uzavřely svůj vzdušný prostor. Stály za tím spekulace, že na palubě spolu s prezidentem je bývalý agent CIA Edward Snowden, který byl v USA obviněn z prozrazení státního tajemství. USA požadovaly prohledání letounu prezidenta Bolívie. Rakouská policie letoun Eva Moralese skutečně prohledala, Snowdena však na palubě nenašla. Madrid, Paříž, Řím a Lisabon se později Bolívii omluvily.

Zpracoval Rudolf Hruboň