Syrští uprchlíci; Foto: Mstyslav Chernov / Wikimedia Commons

Syrští uprchlíci; Foto: Mstyslav Chernov / Wikimedia Commons

Zahraniční

DVOJÍ METR: Není imigrant jako imigrant

Zatímco uprchlíkům z Iráku brání Evropská unie ve vstupu na její území přes Litvu “zuby nehty”, na svém jižním křídle stále benevolentně přijímá imigranty z Afriky a Sýrie.

V Litvě se prý “bojuje” o Schengen

V případě běženců z Iráku, kteří se snaží dostat do Litvy z území Běloruska, mluví evropští politici teatrálně o “boji” o Schengenský systém hranic Evropské unie, v případě pronikání migrantů z afrických a arabských zemí do jižní Evropy se žádný “boj” nekoná. Naopak ti, kteří by nekontrolovanému přílivu uprchlíků chtěli bránit, jsou veřejně dehonestováni a dokonce kriminalizováni. Vzpomeňme třeba jen na bývalého italského ministra vnitra Mattea Salviniho, který byl kvůli odporu vůči nelegální migraci na tlak Bruselu nejenže odstraněn ze svého postu, ale také trestně stíhán.

Je v něčem rozdíl?

Jaký je tedy rozdíl mezi uprchlíky v Litvě a Itálii nebo Řecku? Všichni pochází z chudých zemí, což je ve skutečnosti hlavní důvod jejich migrace do bohaté Evropy. Ve většině z těchto zemí také probíhají různé občanské potyčky, což údajně ospravedlňuje jejich přijímání v očích neziskových organizací, které si z pomoci nelegální migraci udělali dobrý kšeft. Rozdíl je pouze v zemích, odkud přicházejí. Ti kteří chtějí do EU z nepřátelského Běloruska vítáni nejsou, naopak Ti, kteří přicházejí z Afriky a blízkého Východu ano. Není snad lepšího příkladu pokrytectví, které je vlastní současné politice Západu a Evropské unie.

Zpracoval Rudolf Hruboň