Ilustrační foto: Bene Riobó / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Bene Riobó / Wikimedia Commons

Zahraniční

DVOJÍ METR: Letadlo Ryanair z Dublinu do Krakova muselo přistát v Berlíně

Na berlínském letišti v neděli večer neplánovaně přistálo letadlo společnosti Ryanair, které mířilo z Dublinu do Krakova. Stroj byl odstaven na vzdálené stanoviště a prohledala ho policie. Podle agentury se jednalo o hrozbu bombou (viz ZDE).

Mimořádné přistání v Berlíně

Letadlo společnosti Ryanair neplánovaně přistávalo v Berlíně kvůli informacím o možné bezpečnostní hrozbě na palubě, uvedla v pondělí irská letecká společnost. Let z irského hlavního města Dublinu do polského Krakova byl v neděli kolem 20:00 (1800 GMT) přesměrován do německého hlavního města, protože to bylo nejbližší letiště, uvedla společnost. Boeing 737-800 se setkal se skupinou policejních vozidel s blikajícími světly, když zaparkoval na místě daleko od hlavního terminálu. 165 pasažérů a jejich zavazadel bylo vyneseno z letadla a vyšetřeno pomocí čichajících psů v operaci, která trvala do 4 hodin ráno.

Poplach na základě telefonátu

Po osmi hodinách poté cestující pokračovali ve své cestě pomocí náhradního letadla. Německá spolková policie v pondělí ráno prohlásila, že zjistila, že letadlu nehrozí žádné nebezpečí, ale zatím nezveřejnila podrobnosti o údajné hrozbě, pouze uvedla, že poplach vyvolal pouze telefonní hovor. Německé bulvární plátky Bild a BZ uvedly, že došlo k bombové hrozbě, ale policie ani Ryanair tyto zprávy nepotvrdily. Prozatím nedošlo k žádným protestům západních států ani k bojkotu německého vzdušného prostoru, jako v obdobném případě, který se stal jen před týdnem v Bělorusku (viz ZDE).

Zpracoval Rudolf Hruboň