Bývalý tajemník prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl; Foto: David Sedlecký / Wikimedia Commons

Bývalý tajemník prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl; Foto: David Sedlecký / Wikimedia Commons

Domácí

DVOJÍ METR: Ladislav Jakl podal stížnost na postup policie při vyšetřování jeho napadení

Bývalý tajemník prezidenta Klause a nynější člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ladislav Jakl, který byl koncem května v metru napaden, podává stížnost pražské vrchní státní zástupkyni. Policie podle něho porušila pravidla a znevážila jeho důvěryhodnost.

Napadení za politické názory

Před více než dvěma měsíci byl v pražském metru přímo ve vagonu napaden Ladislav Jakl. Útočník na něj pokřikoval, že jde o „toho lídra SPD“ a přitom ho mlátil. Jakl se musel podrobit řadě lékařských vyšetření a víc než týden nemohl spát. Policie věc ukončila a předala k vyřešení Úřadu městské části Praha 1. To se Jaklovi hrubě nelíbí, protože podle svých slov nebyl za celou dobu policií informován o tom, jak šetření probíhá. Policisté se pouze vyjadřovali do médií a totéž teď činí úřad první městské části hlavního města. Bývalý tajemník prezidenta Václava Klause to řekl novinářům na brífinku v pátek odpoledne přímo ve stanici metra B Florenc.

Policie nepostupovala jak měla

Jakla naštvalo, že Úřad městské části Praha 1, který dostal případ k dořešení, se vůbec nezabývá fyzickým napadením, ale pouze slovními urážkami. Člen RRTV se to dověděl z dokumentu, který mu sám úřad poslal a žádá ho o souhlas se zahájením přestupkového řízení. Vzhledem k tomu, že úřad nechce útočníka trestat za napadení, Jakl souhlas vyslovit odmítá, protože by tím dle svých slov přistoupil na to, že nebyl napaden, jak později tvrdil sám útočník. „Šlo o pečlivě připravený příběh, který ten člověk roznesl do spřátelených redakcí a měl to nejspíš připravené s právníkem,“ míní Jakl. Útočníkovo svědectví zveřejnily třináct dní po incidentu spřátelená média Respekt a Deník N. Pokud jde o stížnost, kterou Ladislav Jakl odeslal Lence Bradáčové, pražské vrchní státní zástupkyni, tam jde o prošetření postupu policie, která podle Jakla nekonala, jak měla.

Znevážení Jaklovy důvěryhodnosti

„Vzhledem k veřejné funkci, do které jsem byl zvolen Poslaneckou sněmovnou, považuji medializovaná vyjádření policejních orgánů za nápomoc při znevážení mojí důvěryhodnosti a při pomluvě a za porušení zákonem stanovených procesních pravidel. O porušení práva na ochranu informací osobního charakteru ani nemluvě. Žádám o prověření zákonnosti a korektnosti dosavadního procesního postupu výše označených orgánů Policie ČR,“ píše Ladislav Jakl ve stížnosti, jejíž znění poskytl v pátek médiím.

Dvojí metr policie

Postup orgánů činných v trestním řízení v Jaklově případu je v ostrém kontrastu v porovnání s tím, jak policie postupovala v jiném, silně medializovaném případu údajného napadení poslance TOP09 Dominika Feriho. V jeho případě totiž, pravděpodobně na základě tlaku politiků a médií, policie sdělila již po pouhém měsíci údajným útočníkům podezření z přečinu ublížení na zdraví ve stadiu pokusu a výtržnictví. Původně byly dokonce snahy mainstreamových médií a některých politiků o líčení údajného útoku jako rasistického, což paradoxně odmítal od začátku sám Feri a vyšetřování to také nepotvrdilo.

Rudolf Hruboň