Jaderná elektrárna Dukovany; Foto: Džochy / Wikimedia Commons

Jaderná elektrárna Dukovany; Foto: Džochy / Wikimedia Commons

Domácí

DUKOVANSKÝ TENDR bez Rosatomu končí, politici to nepřiznají, říká expert

Za tendr na dostavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany vyhodíme miliony a nic se nepostaví, míní expert na energetiku a menšinový akcionář společnosti ČEZ Michal Šnobr. Má za to, že výsledkem bude poškození renomé ČR ve světě. Uvedl to v rozhovoru pro server Novinky (viz ZDE).

Zbylí účastníci nedokážou splnit podmínky

“Osobně si myslím, že tendr s tím, jak a pro koho byl připraven, ztratil v zásadě smysl. Stále platí, že jak Francouzi, tak Korejci nesplňují požadavky české vlády na reaktor o výkonu 1200 megawattů. Nikdo z nich ho v tuhle chvíli nemá. Říkají, že ho mohou ze stávajících odvodit, což je hezké, ale takový reaktor nemá licenci, natož referenční stavbu. Šlo by o prototyp. A je otázka, jestli by to byl rovnocenný tendr, když nabízejí něco, co nemají v ruce,” uvedl expert.

Americký Westinghouse není spolehlivý

“A poslední ze zájemců, americký Westinghouse, zase prokazatelně není v kondici stavět jaderný reaktor. V roce 2017 zbankrotoval, a to i kvůli dvěma stavbám na domácí půdě. Šlo o stejnou cenu, za kterou nabízeli i v roce 2013 dostavbu Temelína v ČR, a ukázala se jako nereálná. Projekt v Jižní Karolíně tak zkrachoval poté, co se prostavělo devět miliard dolarů. Ukázalo se, že namísto dvanácti bude stát šestadvacet miliard dolarů, a tak soukromý investor projekt zastavil. Druhý v Georgii se staví dál jen kvůli tomu, že byl v pokročilejší fázi. Všechno navíc způsobilo takové potíže, že firma zbankrotovala, z čehož ji vykoupili Kanaďani,” uvedl dále Šnobr.

Vyhodíme zbytečně další miliony

“Od dokončení jaderné elektrárny Temelín v roce 2002 je u nás veřejné mínění nakloněno stavbě jaderných elektráren a jaderné energetice jako takové. Takže je pochopitelné, že se v tom bude před volbami pokračovat. A to i přesto, že politici znají fakta, neřekne v tomto okamžiku žádný z nich, že tendr končí. Raději budeme lít další miliony do příprav tendru, který je stejně odsouzený k záhubě. Rozumím tomu, ale bohužel jeden blok tehdy vyšel zhruba na padesát miliard korun. Oproti tomu aktuální ceny se pohybují minimálně kolem tří set miliard korun za blok,” uzavřel rozhovor Michal Šnobr.

Zpracoval Rudolf Hruboň