Nejvyšší představitel Němců vysídlených po válce z českých zemí Bernd Posselt chce uspořádat v brzké době sjezd sudetských Němců v ČR. Prohlásil to na sobotním srazu Sudeťáků v Německu.
Posselta podporuje Seehofer
Podle Posselta “sice čas ještě nedozrál, ale za dva či tři roky by k tomu prý dojít mohlo”. Vůdce sudetských Němců podpořil na srazu německý ministr vnitra Horst Seehofer, který označil tuto myšlenku za “velkou”. Seehofer v projevu ocenil nynější přítomnost bývalého českého ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL), který v roce 2016 jako první člen české vlády vystoupil s projevem na sudetoněmeckém srazu.
Herman označen za “věrného přítele Sudeťáků”
Účast Hermana, kterého označil za věrného přítele sudetských Němců, a dalších českých zástupců považuje Seehofer cestu k narovnání vztahů mezi sudetskými Němci a Čechy, za vrchol takového snažení ale považuje uspořádání sjezdu v Česku. Českou účast na třídenním sjezdu, který v Řezně začal v pátek, kvituje i Posselt. Rovněž připomněl, že z bývalých členů české vlády se sjezdu zúčastnili také někdejší vicepremiér a současný poslanec Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), který měl na sudetském sněmu projev v roce 2017, a bývalá ministryně sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD).
Sudeťáci byli pátou kolonou Hitlera v Československu
Sudetští Němci většinově nikdy neuznali samostatnou Československou republiku, která vznikla v roce 1918, za svůj stát a usilovali o připojení Sudet k Německu. To se jim podařilo až s nástupem Adolfa Hitlera k moci na základě ostudné Mnichovské dohody na podzim 1938. Většina Sudeťáků podporovala Hitlera v rozbití Československa a postavila se proti svým sousedům české národnosti. Proto museli být po válce Němci z republiky odsunuti na základě dekretů prezidenta Edvarda Beneše.
Rudolf Hruboň