Zdeněk Bakala; Reprofoto: Česká televize

Zdeněk Bakala; Reprofoto: Česká televize

Domácí

DRZOST: Bývalá Bakalova firma chce po ČR miliardy za OKD

Jak oznámila v minulých dnech některá média, likvidátor zkrachovalé společnosti NWR, která kdysi vlastnila Ostravsko-karvinské doly (OKD), požaduje po České republice miliardy korun za údajné “znárodnění OKD státem”.

Údajné poškození akcionářů NWR

“Jednalo se o faktické znárodnění těžebního byznysu společnosti NWR,” uvádí se v dopise, který rozeslal likvidátor Charlie Lightfoot předsedovi vlády Andreji Babišovi, prezidentu Miloši Zemanovi a na několik dalších ministerstev. Postup ministerstva financí, které s plánem přišlo a na OKD dohlíží prostřednictvím státní firmy Prisko, prý akcionáře NWR poškodil o stovky milionů eur. V dopisu dále stojí, že pokud nedojde k dohodě do tří měsíců, zahájí britský likvidátor arbitráž u Mezinárodního centra pro řešení investičních sporů (ICSID) při Světové bance.

NWR spoluvlastnil Zdeněk Bakala

V NWR drželi dlouhodobě většinu Zdeněk Bakala a Peter Kadas, zbytek se obchodoval na burzách v Praze, Londýně a ve Varšavě. Tři měsíce před úpadkem OKD na jaře 2016 se ale svého podílu oba spekulanti vzdali a převedli ho na ostatní akcionáře. OKD, jediný těžař černého uhlí v Česku, skončilo v úpadku v květnu 2016. Několik let byla firma ztrátová, tvrdě na ni dopadaly hlavně nízké ceny uhlí. Ty se mezi lety 2008 a 2016 na světových trzích propadly z více než 700 dolarů za tunu na něco okolo 30 dolarů. NWR, jehož bylo OKD jediným aktivem, šlo do likvidace na podzim téhož roku.

Česká republika je připravena se bránit

Obdržení dopisu potvrdil náměstek ministryně financí Ondřej Landa, pod kterého spadá jak řízení společnosti Prisko, tak případné soudní spory. “Jedná se svým způsobem o předžalobní výzvu. My si ale za svým postupem stojíme. Pokud se nedohodneme, jako vždy vybereme právní firmu a jsme připraveni se bránit,” řekl. “Zapojení státu v reorganizaci dolů navíc zkoumala i Evropská komise a žádná pochybení nenašla,” sdělil náměstek Landa. A dodal, že OKD se dostalo do finančních problémů, které skončily úpadkem, právě v době, kdy doly ovládala a řídila NWR. Za řešením úpadku OKD si stojí také insolvenční správce firmy Lee Louda. “Věřitelé si zvolili reorganizaci. Vše tedy proběhlo podle reorganizačního plánu, který byl přijat věřiteli a schválen insolvenčním soudem. Ani odvolací soud toto nezpochybnil. Vzhledem k dalším probíhajícím řízením nemohu bohužel nic dalšího sdělit,” uvedl závěrem Lee Louda.

Kontroverzní privatizace

Kdysi státní společnost OKD byla zprivatizována pochybným způsobem koncem 90. let minulého století. V průběhu 90. let proběhla částečná privatizace OKD, především prostřednictvím kupónové privatizace, část akcií OKD získaly obce. V roce 1997 bylo sníženo základní jmění tak, že Fond národního majetku České republiky ztratil ve společnosti majoritu. Prostřednictvím brokerské společnosti začal akcie mimo vlastnictví FNM skupovat kontroverzní ostravský podnikatel Stanislav Pros. Zanedlouho získal stejný podíl jako FNM a klíčovým se stal 5 % podíl ve vlastnictví severomoravských obcí. Ty se mu podařilo získat a v roce 1998 na valné hromadě OKD vystupoval jako majoritní vlastník.

Prodej minoritního podílu státu

Poté se Karbon invest stal transakcemi na hranici zákona (spousta odborníků je dodnes přesvědčena, že za hranicí zákona) majoritním vlastníkem OKD. 15. září 2004 schválila vláda Stanislava Grosse prodej 45,88 % akcií OKD vlastněných Fondem národního majetku. Následující den uzavřel Karbon Invest s FNM smlouvu na koupi akcií za 4,1 mld. Kč, takže poté vlastnil 95,89% akcií OKD. Dle médií byl státní podíl ve společnosti prodán hluboko pod svojí tržní cenou. Politicky zodpovědným za privatizaci byl tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka.

Bakala převzal pochybně zprivatizovanou společnost

Krátce nato se vlastníkem Karbon Investu – a přeneseně tedy i OKD – stala firma Charles Capital, patřící kyperské společnosti RPG INDUSTRIES, za kterou stál český finančník Zdeněk Bakala. Z OKD potom postupně vysál na dividendách miliardy korun bez toho, že by společnosti ponechal z vydělaných peněz finanční rezervy na investice v budoucnu a na pokrytí ztrát v důsledku očekávané recese na trhu s černým uhlím. Proto OKD nemělo šanci překlenout nastalou krizi a skončilo v likvidaci.

Ministerstvo financí poslalo do Bruselu lži

Ministerstvo financí 10. dubna 2014 přiznalo, že Evropské komisi v kauze OKD zaslalo zavádějící, či dokonce nepravdivé informace, na základě kterých pak Brusel privatizaci posvětil. Tuto zprávu pro Evropskou komisi zpracovali právníci kupující firmy Karbon Invest. V souvislosti s privatizací byl v roce 2014 obviněn znalec, který vypracoval posudek na ocenění podílu, z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku; dva bývalí místopředsedové FNM, kteří připravovali smlouvu o prodeji státního podílu a vycházeli ze znaleckého posudku, byli obviněni z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Těmito jednáními měla být podle obžaloby státu způsobena škoda ve výši nejméně 5,7 mld. Kč.

Zdroj: Wikipedia.org

Rudolf Hruboň