Mikuláš Ferjenčík (Piráti); Foto: Pirátská strana / Wikimedia Commons

Mikuláš Ferjenčík (Piráti); Foto: Pirátská strana / Wikimedia Commons

Domácí

DROGY: Konečně zlegalizujme konopí, vyzval Pirát Ferjenčík

“Pojďme zlegalizovat a zdanit konopí.” Právě takový návrh přednesl na celostátním fóru v sobotu poslanec a kandidát na šéfa pirátské strany Mikuláš Ferjenčík. Uvádí se to v článku na serveru Novinky (viz ZDE).

Zlegalizujme konopí a zmodernizujeme zemi

“Pojďme konečně zlegalizovat konopí a peníze dát do důchodového systému nebo do modernizace země,” prohlásil Ferjenčík ve své kandidátské řeči na předsedu strany a sklidil velký potlesk. Jako předseda by chtěl pracovat ještě na dalších čtyřech oblastech, jako je sociální oblast, zdravotnictví, životní prostředí a školství. Kromě Ferjenčíka na post lídra strany znovu kandiduje i současný šéf Ivan Bartoš a místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal.

Legalizace drog jako program

Piráti jsou svým kladným vztahem k omamným látkám známí. Zlehčují jejich nebezpečí a podnikají dlouhodobě kroky k jejich legalizaci. Tento bod je jeden ze stěžejních v jejich stranickém programu. V minulosti např. navrhli Piráti v rámci novely zákona o návykových látkách legalizaci až 5 rostlin marihuany pro vlastní potřebu (viz např. ZDE). Jejich “strategií”, jak s oblibou říkají, je legalizovat užívání drog postupně. Nejdříve přesvědčit společnost o tom, že marihuana není škodlivější než cigarety nebo alkohol, později že i užívání tvrdých drog je v dnešní době nezbytné.

‘Prodávejme heroin v lékárnách’, navrhuje Bartoš

„Dokážu si představit, že by si člověk mohl … v lékárně ten čistý heroin za určitých podmínek koupit,” prohlásil např. již v roce 2014 předseda Pirátské strany Ivan Bartoš v rozhovoru pro server Legalizace.cz (odkaz viz ZDE). „Já jsem minimálně v té rétorice radikál. A já jsem říkal, a zní to fakt ostře, že jestli je alkohol společensky nebezpečnější než herák, což podle statistik je, tak buďto legalizujte herák, nebo zakažte chlast. To je podle mě velmi racionální přístup,” prohlásil v rozhovoru dále Bartoš. „Takže lepší je to nastřelit až do toho extrému, že budeme prodávat heroin, a pak se teda můžeme aspoň domluvit na tom, že klasifikace omamných a psychotropních látek je zkrátka nesmysl a že by o tom měli rozhodovat odborníci, a ne politici,” dodal na téma legalizace drog Bartoš.

“Když si vezmu, v jakém stresu lidi žijou v práci, tak si myslím, že na toho jointa by měl mít každý nárok, pokud teda není schizofrenik. Dát si to brko je prostě léčba po práci, kde do tebe celý den hučí meeting, briefing, brainstorming. Buď si dáš tři pivka, nebo si dáš jointa, že jo? A řekneš si: Ty vole, až zítra od osmi hodin, mám klídek. A na to nepotřebuješ mít papír od doktora, to je prostě jasný, že když honíš autobusy a schůzky, že jsi večer úplně vyflusanej.”, prohlásil předseda Pirátů Bartoš v již zmíněném rozhovoru pro server Legalizace.cz.

Rudolf Hruboň