Profesor Jaroslav Šesták s manželkou; Foto:  Západočeská univerzita v Plzni

Profesor Jaroslav Šesták s manželkou; Foto: Západočeská univerzita v Plzni

Domácí

DRAHOŠOVI AKADEMICI ŘÁDÍ: Neprodloužili smlouvu vědci vyznamenanému Zemanem

Dlouholetý badatel Fyzikálního ústavu Akademie věd profesor Jaroslav Šesták musel opustit vědeckou obec poté, co ho vyznamenal prezident Miloš Zeman. Uvádí se to v článku na serveru Lidovky.cz (viz ZDE).

Po vyznamenání od Zemana dostal vyhazov

Osmdesátiletý profesor Jaroslav Šesták spojil svůj profesní život s Fyzikálním ústavem Akademie věd ČR. Medaili Za zásluhy mu prezident Zeman udělil na podzim 2017. Šesták byl poté podle svých slov vystaven různým ústrkům, jež vyvrcholily tím, že mu Fyzikální ústav loni neprodloužil úvazek.

„Je to souběh závisti a politické atmosféry. Medaile od prezidenta znamenala zlom, po té ceremonii se vůči mně projevily antipatie. Přitom já Zemana respektuji, ale mezi jeho fandy se neřadím,“ řekl Šesták. Emeritní profesor naznačuje, že za jeho konec v ústavu „může“ právě medaile od současné hlavy státu. Podle něj pro řadu vědců představuje Zeman negativní symbol a ocenění od něj tak stigmatizuje své nositele. Ředitel Fyzikálního ústavu Michael Prouza však takovou interpretaci odmítá.

Akademici jsou Drahošovi přátelé

Šesták poukazuje na to, že z Akademie věd se rekrutoval neúspěšný kandidát na prezidenta a dnešní senátor Jiří Drahoš. Bývalý šéf prestižní vědecké instituce prohrál se Zemanem až ve finále přímé volby. Podle Šestáka je v akademii stále hodně fanoušků Drahoše, na něž Zemanovo jméno působí jako hadr na býka.

O „Zemanově kletbě“ už před dvěma lety hovořil také umělec Vladimír Franz. Ten se v roce 2013 sám ucházel o Hrad; když neuspěl, řekl, že v druhém kole dá hlas Zemanovi. Po tomto kroku náhle zaznamenal citelný pokles zájemců o svou scénickou hudbu pro divadlo.

-rh-