Ilustrační foto: Spaceaero2

Ilustrační foto: Spaceaero2

Zahraniční

NEKVALITA: Dopravní letadla Boeing-787 Dreamliner mají špatné motory

Letecké úřady v USA nařídily, aby byly urychleně vyměněny motory u všech provozovaných letadel Boeing-787 Dreamliner, dle zprávy zveřejněné americkou zpravodajskou televizí CNN.

Jak se dále ve zprávě uvádí, pokud nepřijmou provozovatelé letadel rychlá rozhodnutí, mohou nastat vážné problémy během letu. Podle ní americký Federální letecký úřad (FAA) definoval situaci jako “naléhavou záležitost týkající se bezpečnosti.”

“Na lopatkách motoru může docházet k námraze, což způsobuje tření o jeho plášť a na základě toho vznikají vibrace motoru”, řekl CNN mluvčí výrobce motoru, společnosti GE Aviation, Rick Kennedy.

Jak zpráva dále uvádí, taková situace již nastala, a to 29. ledna 2016 při letu ve výšce nad 7000 metrů. Podle Kennedyho, byl v důsledku závady jeden z motorů vypnut, ale letadlu se podařilo bezpečně přistát s druhým motorem.

FAA poznamenal, že “v případě, že problém přetrvává, může to vést k poškození motoru během letu a neschopnosti jej rychle opět spustit.” Kromě toho, jak bylo uvedeno, “je zde nebezpečí selhání obou motorů současně, což znamená významné bezpečností riziko”.

Letadla Boeing-787 se nachází v parku mnoha leteckých společností na světě, např. All Nippon Airways, Air Europa, Azerbaijan Airlines, British Airways, LOT Polish Airlines, TUI Travel, Norwegian Air Shuttle, atd..

Rudolf Hruboň